Synkät uutiset seuraavat toistaan – Bundesliigan dinosaurus pahoissa vaikeuksissa

50 vuotta, 234 päivää, 17 tuntia, 17 minuuttia ja 19 sekuntia. Tällainen lukema oli Bundesliiga-seura Hamburger SV:n kotisivujen laskurissa, kun tämän jutun kirjoittaminen alkoi. Ja kello raksuttaa edelleen.
HSV on ainoa joukkue, joka on ollut mukana Bundesliiga-historian kaikilla pelikausilla. Yhdeksän vuonna 1963 perustetun Bundesliigan 16 perustajajäsenestä on pelannut tälläkin kaudella Bundesliigassa, mutta HSV on ainoana välttynyt putoamiselta kausi toisensa jälkeen.
Nyt HSV:n putoaminen pääsarjasta on lähempänä kuin koskaan. Kaksi vuotta sitten HSV säilyi täpärästi pääsarjassa sijoituttuaan viidenneksitoista, mutta yli kuuden miljoonan tappiot tuolta kaudelta hankaloittivat seuran tilannetta entisestään. Tällä kaudella Hampurissa on hikoiltu enemmän kuin koskaan.
Kuluvan kauden alussa HSV:n kokonaisvelkamäärä on noussut jo n. 60 miljoonaan euroon. Valmentajaa seura on vaihtanut kauden aikana kahdesti, mutta raskaimmalta tuntuu silti kehno pelillinen menestys.
Haastava loppuohjelma ja avainmiesten loukkaantumiset huolenaiheina
Neljä kierrosta ennen sarjan päätöstä HSV on sarjassa kolmanneksi viimeisenä, karsijan paikalla. Takana väijyvät Nürnberg ja Braunschweig mahtuvat kahden pisteen sisälle ja lähin edellämenijä Stuttgart on pisteen HSV:tä edellä. HSV:n neljä pistettä viimeisestä viidestä ottelusta eivät kieli varsinaisesta heräämisestä ja sen loppuohjelma on häntäpään joukkueista kaikkein haastavin.
HSV kohtaa päätöskierrosten aikana kotikentällään Mestarien liiga -paikasta kamppailevan Wolfsburgin ja Euroopan parhaan seurajoukkueen Bayern Münchenissä. Vieraskentällä se saalistaa pisteitä Eurooppa-liigaan mieliviltä Augsburgilta ja Mainzilta. Esimerkiksi hyvävireisen Braunschweigin ohjelma on huomattavasti kevyempi, sillä se kohtaa vielä kaksi vailla panosta pelailevaa joukkuetta – Hoffenheimin ja Hertha Berlinin.
Lisää jobinpostia HSV sai 22-vuotiaan kärkimiehen Pierre-Michel Lasoggan loukkaantumisesta. Lasogga on 12 maalillaan joukkueen paras maalintekijä, mutta Hamburger Abendblattin mukaan reisirevähdys pitää Lasoggan sivussa lopuista neljästä ottelusta. Saksan MM-kisajoukkueeseenkin ehdolla oleva Lasogga pelaa aikaisintaan mahdollisissa putoamiskarsintaotteluissa.
Lasoggan ohella HSV:n sairaslistalla ovat tällä hetkellä tärkeät Rafael van der Vaart (pohjevenähdys), Marcell Jansen (toipumassa nilkkaleikkauksesta) ja Maximilian Beister (polven ristisidevamma).
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kritiikkiä saanut Santeri Haarala iski maalin ja syötti toisen: ”Djurgårdenin kaltaisessa seurassa sinulla on aina paineita”
- Katso: Santeri Haarala iski Djurgårdenin voittomaalin
- Draamaa Pohjanmaan derbyssä! Voittomaali lisäajalla
- Rasmus Schüller palaamassa pelikentille kesällä – Huuhkajien pelit jäämässä väliin
- Lähde: José Riveiro sai rahakkaan valmennuspestin – pääsee mukaan seurajoukkueiden MM-turnaukseen
- Miika Nuutinen kommentoi avausvoittoa HJK:n väliaikaisena päävalmentajana – näin haastaviin olosuhteisiin valmistauduttiin
- HJK otti voiton väliaikaisvalmentajansa debyytissä
- Vihaiset Sevilla-fanit tunkeutuivat seuran harjoituskeskukseen
- Anssi Suhosen HSV nousi viimein Saksan pääsarjaan
- Katso: Robin Lod iski komean maalin Inter Miamin verkkoon
- Lähde: José Riveiro sai rahakkaan valmennuspestin – pääsee mukaan seurajoukkueiden MM-turnaukseen
- Katso: Santeri Haarala iski Djurgårdenin voittomaalin
- Rasmus Schüller palaamassa pelikentille kesällä – Huuhkajien pelit jäämässä väliin
- Draamaa Pohjanmaan derbyssä! Voittomaali lisäajalla
- Anssi Suhosen HSV nousi viimein Saksan pääsarjaan
- Miika Nuutinen kommentoi avausvoittoa HJK:n väliaikaisena päävalmentajana – näin haastaviin olosuhteisiin valmistauduttiin
- Vihaiset Sevilla-fanit tunkeutuivat seuran harjoituskeskukseen
- Katso: Robin Lod iski komean maalin Inter Miamin verkkoon
- Simo Valakarin St. Johnstone nappasi huipputärkeän voiton Skotlannissa
- Moshtagh Yaghoubi löysi uuden seuran – palaa HIFK:hon