Kaleva: Saksalaisseura ei käyttänyt osto-oikeuttaan suomalaislupaukseen
Kuva: Juha Tamminen
Saksalaisseura HSV ei käytä 30. huhtikuuta asti voimassa ollutta osto-oikeuttaan Matias Ojalaan. AC Oulusta lainalle oleva nuorukainen on näin vapaa etsimään uutta seuraa. Asiasta kertoo Kaleva.
– Ennen kuin sarjataso ei ole varma, seura ei tee yhdenkään työntekijän kanssa sopimusta ensi kaudesta, Ojala sanoo lehden mukaan.
HSV saattaa silti edelleen tarjota suomalaiselle sopimusta, mutta muutkin vaihtoehdot ovat esillä.
– Pelini ovat sujuneet hyvin. Uskon, että HSV saattaa tarjota jotain sopimusta, kun kausi on ohi. Toki agenttini katselee vaihtoehtoja muualtakin, Ojala täsmentää.
Ojala ei ole esiintynyt putoamistaistossa olevassa HSV:n edustusjoukkueessa Bundesliigassa, vaan 19-vuotias on nähty seuran nuorisoryhmissä.
Lue alkuperäinen juttu tästä.
LUE MYÖS:
- Maailman parhaat joukkueet ottivat yhteen Mestarien liigassa – PSG:n ja Barcelonan trillerissä tähtipelaajien loukkaantumisia
- Valioliiga muisteli Teemu Pukkia
- Haastattelu: Toni Korkeakunnas kertoo, mikä teki uransa lopettavasta Teemu Pukista niin erityisen pelaajan
- ”Maradona” ison maajoukkueen päävalmentajaksi
- Panevėžys haluaa pitää kiinni Toni Korkeakunnaksesta: ”Homma on vielä auki”
- Otso Liimatta kertoi mielipiteensä Halmstad-lainastaan: ”En sitten tiedä, kuinka hyvä ratkaisu se oli heiltä”
- Yli kahden kuukauden maaliton putki poikki – Toni Koskela huojentui: ”Todella onnellisia voitosta”
- Teemu Pukilta jättiuutinen – se oli siinä!
- Sisäpiirilähteet: Kohulupaus saa erityiskohtelua PSG:ssä – syyksi esitetään suhteita
- Lista kuin nälkävuosi – Uefa vaatii Fifalta selityksiä
- Romano: Cristiano Ronaldo sai tuomionsa Portugalin jalkapalloliitolta
- IF Gnistan teki valituksen HJK-ottelusta
- Lähde: Manchester Citylle tulossa jättirangaistus – karu kohtalo uhkaa
- Rúben Amorim edelleen tappiottomana Italiassa
- Valioliigassa nähtiin Mixu Paatelaisen joulukuusi – Mikel Artetalla selkeä näkemys toimivuudesta
- Sisäpiirilähteet: Kohulupaus saa erityiskohtelua PSG:ssä – syyksi esitetään suhteita
- Hävittäjälentäjästä kulttuurin rakentaja – näin Bodø/Glimt loi oman kilpailuetunsa
- Teemu Pukilta jättiuutinen – se oli siinä!
- Lista kuin nälkävuosi – Uefa vaatii Fifalta selityksiä
- Otso Liimatta kertoi mielipiteensä Halmstad-lainastaan: ”En sitten tiedä, kuinka hyvä ratkaisu se oli heiltä”