Perumalin shokkiväite: ”Brasilian MM-kisojen ottelu oli järjestetty!”
Kuva: Getty Images
Suomessa ottelumanipuloinneista tuomittu singaporelainen Wilson Raj Perumal kohauttaa jälleen. Vedonlyöntihuijari nimittäin väittää, että Kamerunin kaikkia MM-otteluita Brasiliassa oli järjestelty lahjonnalla.
Saksalaislehti Der Spiegel kertoo saaneensa Perumalilta viestin vain tunteja ennen Kamerun-Kroatia-ottelun alkua. Viestissä hän ilmoitti Kamerunin häviävän ottelun 0-4 ja saavan ensimmäisellä puoliajalla punaisen kortin.
Molemmat väitteet toteutuivat – ja varsinkin Alex Songin ulosajo tuli todella käsittämättömän typeryyden jälkeen. Surkeasti läpi turnauksen pelanneen ja bonusrahoista riidelleen Kamerunin joukkueessa oli Perumalin mukaan peräti seitsemän ”mätää omenaa” ja että muitakin joukkueen pelejä olisi ”fiksattu”.
Fifan turvallisuusjohtaja Ralf Mutschke sanoo Spiegelin mukaan, että kattojärjestöllä ei ole havaintoja siitä, että MM-turnauksen otteluita olisi manipuloitu.
Omassa kirjassaan Perumal on aiemmin väittänyt järjestäneensä Nigerian ja Hondurasin mukaan Brasilian kisoihin.
Käännytettiin Suomesta kesäkuun alussa
Seura-lehti kertoi aiemmin tässä kuussa, että Suomen maahanmuuttovirasto on kesäkuun alussa käännyttänyt Perumalin Suomesta Unkariin ja langettanut tälle viiden vuoden maahantulokiellon Suomeen. Perumal tuomittiin otteluiden järjestämisestä Suomessa vuonna 2011 ja hän palasi Suomeen Unkarista väärällä passilla tänä keväänä. Poliisi otti hänet kiinni kansainvälisen etsintäkuulutuksen nojalla.LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Harry Kane teki historiaa – näin kävi MM-kisojen L-lohkossa
- FC Lahden päävalmentaja sai tarpeekseen – vaatii VAR:ia Veikkausliigaan
- Jalkapallon MM-kisat 28.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Virallista: Ilmari Niskanen löysi uuden seuran
- Lähde: Juventus aikeissa kaapata AC Milanin kasvatin
- HJK tyrmättiin Töölössä – näin Joonas Rantanen kommentoi murskatappiota
- KuPS murjoi HJK:n pahaan kuntoon Veikkausliigassa
- Piskuisen maan MM-menestys tuo mukavan rahapotin suomalaisseuralle
- Kaksi rankkaria ei riittänyt, Tampereella päädyttiin pistejakoon
- Suru-uutinen Etelä-Afrikan leiristä
- Vinícius Júniorin maali hylättiin – Brasilian jalkapalloliitto vaatii tuomarikieltoa
- Lionel Messi penkillä Argentiinan seuraavassa MM-pelissä
- Portugalin MM-pelaajasta maksettiin maltaita – tässä on uusi seura
- Lionel Messin uusi patsas herättää kaksimielisiä mielleyhtymiä
- Uruguayn maalivahdin katastrofikisoille ei ole vertaista koko MM-historiassa
- Uruguayn maalivahti halusi itse tulla vaihtoon jättimokansa jälkeen
- Veikkausliigasta tuttu toppari miljoonasiirrolla Puolan suurseuraan
- Huippupelejä luvassa – Hollannin ja Japanin seuraavat MM-vastustajat selvillä
- Jalkapallon MM-kisat 27.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- LIVESEURANTA: Norja tuhri pilkun – tähdet edelleen penkillä