ManU:n ex-hyökkääjätähti: ”Uskon seuran voittavan Valioliigan”
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedissa maaleja takavuosina mättänyt Dwight Yorke uskoo seuran nousevan Radamel Falcaon hankinnan myötä mestarisuosikiksi.
Seura on aloittanut kautensa kehnosti saaden vain kaksi pistettä yhdeksästä kolmesta ottelustaan.
– Tällä joukkueella, mitä Louis van Gaal on rakentamassa, on tarpeeksi hyvä voittamaan Valioliigan, Yorke kommentoi Sky Sportsille.
– He ovat takaa-ajajana juuri nyt ja heidän täytyy alkaa saavuttaa hyviä tuloksi nyt. Kun he sen tekevät, alkaa itseluottamus kasvaa ja olemme historiassa nähneet sen vaikutuksen ManU:ssa. Minulla ei ole epäilystäkään ManU:n nykyryhmän kyvystä yltää mestaruuteen.
ManU on monien laskuissa pudotettu jo mestarisuosikeista, mutta Yorke on eri mieltä.
– Monet pelaajat epäilevät ManU:a ja sanovat uusien pelaajien tarvitsevan aikaa sopeutua. Kyseessä on kuitenkin maailmanluokan pelaajat. Nämä pelaajat kykenevät ottamaan paikkansa van Gaalin suunnitelmissa.
– ManU:n nykyryhmä laittaa kyllä herätyskellot soimaan muissa Valioliiga-seuroissa.
LUE MYÖS:
- Onko tässä mitään järkeä? Harry Kane pani historiakirjat uusiksi
- Jussi Leppälahti tuimana: ”Ehkä pienen kritiikin siemenen heitän tuohon Veikkausliigan jatko-ohjelmaan”
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden
- 17-vuotias keskikenttäpelaaja tekee IFK Mariehamnin maalit – ”On kyllä aika poikkeuksellinen talentti”
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
- Ranskan toiseksi menestynein seura rajussa ahdingossa – pelottava esimerkki
- Cristiano Ronaldon maajoukkueura jatkuu
- Luis de la Fuente nimesi ensimmäisen ryhmänsä MM-kullan jälkeen – kaksi uutta kasvoa mukaan
- Katso: Espanjan joukkue nimetty Pikkuhuuhkajat-otteluun – suurseurojen nuorukaiset Tammelaan
- Viljami Sinisalo palasi Celticin tolppien väliin – Eurooppa-liiga käyntiin tappiolla
- Kuka Pohjanpalo? Norjalaishyökkääjä loistaa yllättäen Palermon kuumimpana maalipyssynä
- Katso: Espanjan joukkue nimetty Pikkuhuuhkajat-otteluun – suurseurojen nuorukaiset Tammelaan
- Haastattelu: Matias Siltanen jäi Djurgårdeniin taistelemaan Ruotsin mestaruudesta – ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Yhdysvalloissa tapahtuu jotain poikkeuksellista – 16-vuotias poika mättää tehoja samaa tahtia Lionel Messin kanssa
- Luis de la Fuente nimesi ensimmäisen ryhmänsä MM-kullan jälkeen – kaksi uutta kasvoa mukaan
- Johan on valinnanvaraa: Jürgen Klopp nimesi kaksi erillistä kokoonpanoa Saksasta
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
- Brasilialainen teinipoika, 14, on futismaailman kuumimpia tulevaisuuden nimiä – somessa miljoonia seuraajia
- Viljami Sinisalo palasi Celticin tolppien väliin – Eurooppa-liiga käyntiin tappiolla