Norjassa pelaava suomalaistoppari: ”Ei täällä Norjassakaan ihan Ruotsin tasolla olla”

FC Hongasta Norjan Tippeliigassa pelaavan Lilleströmin riveihin täksi kaudeksi siirtynyt Lum Rexhepi pitää Veikkausliigan TV-näkyvyyttä elintärkeänä asiana.
Rexhepi, 22, seuraa edelleen tiiviisti Veikkausliigaa, vaikka oma ura jatkuukin nyt Norjassa.
– Olen seurannut KTP:tä, kun kiinnostaa miten ne ja Nosse (Nosh a Lody) pärjäävät liigassa. Myös HIFK kiinnostaa ja Klubiakin olen seurannut. IFK Mariehamnissa pelaa Wade (Walter Viitala), joten sitäkin on tullut seurailtua, Rexhepi kertoo Urheiluviikolle.
Rexhepin mielestä Norjan jalkapallokulttuuri on isoja askeleita Suomea edellä, mutta varsinainen jalkapallomaa ei kuitenkaan ole kyseessä. Hän näkee isona etuna sen, että suurin osa Tippeliigan, eli Norjan pääsarjan otteluista tulee suorana lähetyksenä tv:stä.
– Ei täällä Norjassakaan ihan Ruotsin tasolla olla, mutta on kivaa kun matsit tulevat telkkarista ja on kuitenkin meininkiä stadionilla. Myös ykkösdivaria näytetään telkkarissa! Se on itseasiassa myös aika hyvätasoista jalkapalloa, Rexhepi sanoo.
Rexhepin mielestä Suomen päässä pitäisi satsata nimenomaan otteluiden näyttämiseen suorina lähetyksinä tv:ssä.
– Se lisää sitä näkyvyyttä eteenpäin. On vaikea saada ihmisiä paikan päälle. On tehokkain keino saada laji nähdyksi, kun sitä näytetään tv:ssä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Bayern-tähden loukkaantumisesta hyviä uutisia
- Vedonlyöjä.comin simulaatio: KuPS on jo lähes varma Veikkausliigan mestari
- Eurovastustaja närkästyi Arsenalin toiminnasta – teki valituksen Uefalle
- Vincent Kompany ja Bayern München jatkosopimukseen
- Glen Kamaran Rennes suunnittelee valmentajanvaihdosta – tässä ykkösvaihtoehto uudeksi valmentajaksi
- HJK:n jättänyt Hassane Bandé testissä tutussa seurassa: ”Jos kaikki menee hyvin, voi hän tuoda lisäarvoa joukkueelle”
- Takavuosien MM-tähti loukkaantui vakavasti – kolme kylkiluuta murtui ja keuhko luhistui osittain
- Suomalaiskaksikosta Ruotsin mestareita kolme kierrosta ennen Allsvenskanin päätöstä
- FF Jaro laittaa valmennuksen uusiksi hyvistä tuloksista huolimatta
- Lähde: Oliver Antmanin uusi valmentaja selvillä
- HJK:n jättänyt Hassane Bandé testissä tutussa seurassa: ”Jos kaikki menee hyvin, voi hän tuoda lisäarvoa joukkueelle”
- FF Jaro laittaa valmennuksen uusiksi hyvistä tuloksista huolimatta
- Suomalaiskaksikosta Ruotsin mestareita kolme kierrosta ennen Allsvenskanin päätöstä
- Lähde: Oliver Antmanin uusi valmentaja selvillä
- Takavuosien MM-tähti loukkaantui vakavasti – kolme kylkiluuta murtui ja keuhko luhistui osittain
- Suomalaiskolmikon IFK Värnamo putosi Ruotsin pääsarjasta
- HIFK:n sarjanousu varmistui
- MLS:n runkosarja päättyi – näin suomalaisilla sujui
- Graham Potter palkattiin Ruotsin A-maajoukkueen päävalmentajaksi: ”Olen saanut huomata, ettei pitkät sopimukset kestä kauhean pitkään”
- Haastattelu: Matias Tamminen avasi Veikkausliigan ja Allsvenskanin eroja: ”Se pitää vain kestää”