Outo yhtälö? Justin Bieberin musiikki saa futisammattilaisen tehtailemaan maaleja
Kuva: Juha Tamminen
Mikä yhdistävä tekijä on maailmankuululla pop-artistilla Justin Bieberillä ja Southendin keskikenttäpelaajan Ryan Leonardin nykyisellä maalivireellä?
Osa jalkapalloilijoista on taikauskoisia. Maalivahdit saattavat pukea peliin valmistautuessaan käsiinsä ensin vasemman hanskan, hyökkääjät saattavat puolestaan laittaa jalkaansa aina ensin oikean jalan kengän.
Rituaaleja riittää, mutta nyt Southendin hyökkääjä Ryan Leonard, 23, on paljastanut mitä erikoisemman valmistautumistavan BBC Sportsille. Englannin Ykkösliigassa Southendin joukkueessa pelaava Leonard teki lokakuun lopusta marraskuun puoliväliin asti pelatuissa neljässä ottelussa kolme maalia, minkä takia sivusto tiedusteli syitä englantilaisen hyvälle vireelle.
Vastaus oli omalaatuinen.
– Siitä asti kun aloimme kuunnella Justin Bieberiä (ennen pelejä), olen alkanut tehdä taas maaleja, hän sanoi BBC:lle.
Kanadalaispopparin musiikki saa toden totta kannatusta Southendin pelaajilta. Leonard paljasti, että ainakin joukkuetoverit Ben Coker, Will Atkinson, David Worrall ja Kevan Hurst ovat kaikki huippusuositun laulajan faneja.
Bieber ei toimi inspiraation lähteenä ainoastaan ennen otteluita, vaan myös niiden aikana. Pelaajat matkivat nuorukaisen tanssiliikkeitä tehdessään 2-2-tasoitusmaalin marraskuun alussa pelatussa ottelussa Sheffield Unitedia vastaan.
– Sanoimme kaikki, että jos yksi meistä tekee maalin, tuuletamme kaikki samalla tavalla. Se ei kuitenkaan näyttänyt televisiossa yhtä hyvältä kuin olin kuvitellut, Leonard nauroi.
Leonard myönsi, ettei pukukopissa soiva Bieberin musiikki välttämättä miellytä kaikkia Southendin pelaajia, ainakaan 35-vuotiasta konkaripuolustajaa Adam Barrettia.
LUE MYÖS:
- Tijjani Reijnders sanoi ääneen sen, mitä moni ei uskalla: Saudi-siirron syy oli raha
- Juho Lähteenmäellä, 20, väkevä kausi – nyt Huuhkajiin: ”Mittaamaan omaa tasoa”
- Suomi jättisuosikkina San Marinon kaatoon – Huuhkajilta suorat sanat: ”Ei hirveästi kiinnosta, miltä se näyttää katsojan silmään”
- Huuhkajien Topi Keskinen todisti outoa tilannetta Tanskassa: ”Olihan se erikoinen setti”
- Haastattelu: Ilari Kangasniemi yrittää nyt sopeutua Leicesteriin
- Haastattelu: Ivan Piñol vaatii TPS:ltä lisää kunnianhimoa – tulevaisuus auki: ”Tämä on minulle ratkaiseva hetki”
- Anssi Suhosella rikkonainen kausi Tanskassa: ”Olen jo tottunut”
- Huuhkajien Oiva Jukkola kertoo ajastaan Kazakstanissa – yksi selvä ero Veikkausliigaan
- Huuhkajien pelaajat ennakoivat Kansojen liigaa – selvä tavoite: ”Kaikilla sama mielessä”
- Hyvä työ kantaa hedelmää – Luis de la Fuentelle pitkä jatkosopimus Espanjan maajoukkueen kanssa
- Huuhkajien Oiva Jukkola kertoo ajastaan Kazakstanissa – yksi selvä ero Veikkausliigaan
- Haastattelu: Ilari Kangasniemi yrittää nyt sopeutua Leicesteriin
- Haastattelu: Ivan Piñol vaatii TPS:ltä lisää kunnianhimoa – tulevaisuus auki: ”Tämä on minulle ratkaiseva hetki”
- Tähtipelaaja Granit Xhaka kohun keskellä – syrjään maajoukkueesta
- Anssi Suhosella rikkonainen kausi Tanskassa: ”Olen jo tottunut”
- Täyskatastrofi! Bodø/Glimt häviää maalivahtinsa takia
- Mohamed Salah: Räjähtävä alku uudessa seurassa
- Huuhkajien pelaajat ennakoivat Kansojen liigaa – selvä tavoite: ”Kaikilla sama mielessä”
- Muutoksia Huuhkajiin – kaksi pelaajaa nousee joukkueeseen
- Huuhkajien Topi Keskinen todisti outoa tilannetta Tanskassa: ”Olihan se erikoinen setti”