Argentiinalaisen River Platen fanit eivät vaikuttaisi kovin paljon rakastavan maanmiestään Lionel Messiä.

Useat joukkueen fanit loukkasivat FC Barcelonan tähtinimeä lentokentällä sen jälkeen, kun Messi oli iskenyt voittomaalin seurajoukkueiden MM-finaalissa joukkuetta vastaan. Vaikka Messi pahoitteli maaliaan nostamalla kätensä ylös, ei se ilmeisesti ollut tarpeeksi faneille.

Kun yksi faneista sylkäisi Messin päälle, tulivat Luis Enrique, Javier Mascherano ja Luis Suarez heti miehen avuksi.

Barca-pelaajat törmäsivät Riverin faneihin passitarkastuksessa. Ole-lehti oli lähellä tilannetta ja raportoi tapauksesta.

Espanjalaismedian mukaan Messi rauhoittui tilanten jälkeen nopeasti ja suostui pian jopa selfie-kuviin.

Espanjalaislehti Sport puolestaan muistuttaa, että Messin ja Argentiinan välillä on voimakas viha-rakkaus-suhde. Copa American jälkeen Messi jopa harkitsi maajoukkueen jättämistä, koska tähtinimi koki saamansa kritiikin menevän jo yli äyräiden.

Messillä on ollut aina vahva side kotimaahansa ja on sen teoillaankin näyttänyt, lehti muistuttaa. Argentiinassa kaikki eivät vaan ajattele Messin olevan ”yksi heistä”.