Valmentajamarkkinoiden kuuma nimi: ”Mitä tahansa voi tapahtua tai ei mitään”
Kuva: Getty Images
Carlo Ancelotti sanoo olevansa mielissään siitä, että hänet on yhdistetty Bayern Münchenin kaltaisen suurseuran peräsimeen. Eipä tosin valioliigajättien manageroinnissakaan mitään vikaa olisi.
Ancelotti valmensi viimeksi Real Madridissa, jossa aikakausi päättyi viime kesään. Vaikka Ancelotti onnistui voittamaan heti ensimmäisellä kaudellaan Mestarien liigan, ei siitä ollut juurikaan apua, kun toinen sesonki päättyi vailla pokaaleja. Valkopaitojen seurajohdossa ollaan tunnetusti kärsimättömiä, jos menestystä ei tule.
– Työn menettäminen järkytti minua, koska minulla oli erinomainen suhde joukkueeseen, jolla oli vielä paljon tarjottavaa. Kun tein sopimuksen Real Madridin kanssa, tiesin, että he potkivat minut ulos, jos en voita. Niin se seura toimii. Mutta oli se sen arvoista valmentaa seuraa, Ancelotti muisteli Premieum Sportille.
Ancelotti on yksi kuumimmista nimistä valmentajmarkkinoilla. Viime aikoina italialainen on yhdistetty Bayern Münchenin peräsimeen, kuten myös esimerkiksi Manchester Unitediin Louis van Gaalin seuraajaksi.
Ancelotti on itse aiemmin painottanut pitävänsä välivuoden. Kesken kauden hän ei tehtävään hyppää. Jos Unitedissa paikka aukeaisi vasta kesällä 2017, olisi hän valmis odottamaan siihenkin asti.
– Mitä tahansa voi tapahtua tai sitten ei mitään. Saatan jopa olla töitä toisenkin vuoden. Hyviä managereita on paljon. Sen voin vahvistaa, että en tule valmentamaan toista joukkuetta tämän kauden aikana, Ancelotti ynnäsi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Benji Michel lähtee HJK:sta – jätti jo jäähyväisensä
- ESPN: Cristiano Ronaldolta uusi päätös
- Inter vahvistuu Ruotsista saapuvalla hankinnalla
- Glen Kamaran valmentaja vaihtumassa
- Valmentaja vahvisti: Allsvenskan-seura keskustelee Otso Liimatan kanssa
- Virallista: HJK vahvistaa hyökkäystään – ”Tuo kentälle erilaisen vaihtoehdon”
- Haastattelu: Valentín Gasc kertoi mielipiteensä maineestaan – ”Olen kuullut paljon puhetta siitä”
- Oho! Huuhkajien tähtipelaajat julkistivat uuden alasarjaseuran
- Maailman suurimman jalkapallostadionin rakennustyöt on aloitettu – operaatiolla hurja hintalappu
- Malediivien liigassa poikkeuksellisen härski temppu putoamisen välttämiseksi
- Maailman suurimman jalkapallostadionin rakennustyöt on aloitettu – operaatiolla hurja hintalappu
- Oho! Huuhkajien tähtipelaajat julkistivat uuden alasarjaseuran
- Nyt on kova juttu – Benjamin Källman maalipörssin kärkeen!
- Malediivien liigassa poikkeuksellisen härski temppu putoamisen välttämiseksi
- Sarjanousija TPS vahvistuu HJK:n jättiläisellä
- Portugalin maajoukkuepelaaja: Cristiano Ronaldo joukkoineen saa epäreilua etua päättäjiltä – ”Jotkut asiat vain on käsikirjoitettu”
- Veikkausliiga-pelaaja on tilaston valossa lähellä Euroopan huippua
- Valmentaja vahvisti: Allsvenskan-seura keskustelee Otso Liimatan kanssa
- Haastattelu: Valentín Gasc kertoi mielipiteensä maineestaan – ”Olen kuullut paljon puhetta siitä”
- Ilveksen 18-vuotias lupaus vaihtaa seuraa