Arvostetun tuomarin ratkaisu nousi kohokohdaksi Leicesterin ja Arsenalin kohtaamisessa
Valioliigan hallitseva mestari Leicester sai vastaansa lauantaina viime kaudella kakkoseksi päätyneen Arsenalin.
Kauden ensimmäisessä kotiottelussa Leicester haki kauden avausvoittoa, sillä se oli hävinnyt ensimmäisellä kierroksella Hull Citylle.
Avausvoittoa haki myös Arsenal, joka oli hävinnyt maali-iloittelun Liverpoolille.
Kamppailu pysyi maalittomana, mutta 88. minuutilla vastaan tuli puhututtanut tapaus.
Vaihdosta kentälle tullut Ahmed Musa murtautui Arsenalin maalialueelle ja vierasjoukkueen laitapakki Hector Bellerin kaatoi hänet.
Aivan selkeää pilkkua ei kuitenkaan tippunut, vaan arvostettu tuomari Mark Clattenburg antoi pelin jatkua.
Clattenburgin ratkaisu ei paljoa kotiyleisöä miellyttänyt, vaan yleisö vihelsi pitkään tilanteen jälkeen.
Leicesterille tuli vielä hyvästä paikasta vapaanpotku loppuhetkillä, mutta Danny Drinkwater ei onnistunut hyödyntämään sitä.
Näin kamppailussa päädyttiin 0-0-tasapeliin.
Clattenburgia seurattiin tarkasti kameroilla pelin päättymisen jälkeen ja useammat Leicesterin pelaajat ja manageri Claudio Ranieri ilmaisi myös mielipiteensä tapahtuneesta.
Clattenburg on tullut tutuksi muun muassa viime kevään Mestarien liigan finaalin päätuomarina. Hän oli myrskyn keskiössä viime kauden FA Cupin finaalin jälkeen, kun Clattenburgin viheltämisratkaisut herättivät kovasti kysymysmerkkejä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ruotsalaiset valittivat tuomaroinnista Ranskaa vastaan – ”Sain kyynärpäästä naamaan”
- Brasilian luottopelaaja sivussa neljännesvälierästä – MM-kisat ohi?
- Ecuador putosi MM-kisoista – valmentaja jättää paikkansa
- Jürgen Klopp: järisyttävä MM-huhu alkaa levitä
- Marcelo Bielsa latasi suorat sanat Uruguayn MM-fiaskosta
- Veikkausliigasta tuttu maalitykki Ashley Coffey löysi uuden seuran
- Lucas Bergströmin kilpailija jättämässä Mallorcan
- LIVESEURANTA: Englanti ja Kongon demokraattinen tasavalta taistelevat neljännesvälieräpaikasta!
- Lionel Messillä ja Kylian Mbappélla kuusi osumaa – ranskalaistähti kommentoi maalipörssin tilannetta
- FIFA selitti, miksi Saksan kohuttu jatkoaikamaali hylättiin
- Chelsean jättänyt Jimi Tauriainen löysi uuden seuran
- Ylen asiantuntija Marianne Miettinen kertoi – tämä voi selittää Euroopan maiden vaikeudet MM-kisoissa
- Ronaldo pyysi Zinédine Zidanea poistumaan Brasilian pukukopista: ”Tunnelma oli karmea”
- Hollantilaislegendalta kovaa kritiikkiä Ronald Koemanille: ”Mitä valmentajan päässä oikein liikkuu?”
- Kylian Mbappé ja Ranska tekivät selvää jälkeä Ruotsista MM-kisoissa
- Jürgen Klopp äimistyi Saksan hylätystä osumasta: ”Arsenal teki 60 prosenttia maaleistaan tuolla tavalla”
- Taas siirtouutisia Seinäjoelta – SJK myy toisenkin pelaajansa
- LIVESEURANTA: Brasilia neljännesvälieriin!
- Graham Potter paljasti viestinsä Ruotsin pelaajille MM-putoamisen jälkeen: ”Vaikka he eivät haluaisi sitä kuulla…”
- Yle: Maalitykki palaa KuPSiin