Chelsea tekemässä tilaa italialaistähdelle – myös ManU kiinnostunut
PSG:tä edustava italialaistähti Marco Verratti on yhdistetty siirtohuhuihin. Chelsea-manageri Antonio Conte on halukas tuomaan italialainen Stamford Bridgelle. Verrattin perässä on myös muun muassa Manchester United.
Siirtohuhut yltyivät, kun Verrattin agentti Donati Di Campli sanoi, ettei suojattinsa halua jatkaa PSG:ssä, jos ei seura menesty. 24-vuotias keskikenttäpelaaja otti myös yhteen PSG-luotsi Unai Emeryn kanssa jouduttuaan vaihtoon Marseillea vastaan Ligue 1 -ottelussa lokakuussa.
Conte onkin nyt raivaamassa tilaa keskikentälleen. Seura odottaa tarjouksia espanjalaisesta Cesc Fabregasista, joka on tällä kaudella jäänyt vaihtopelaajan rooliin Conten alaisuudessa. Lisäksi John Obi Mikel, 29, on Mirrorin mukaan lähdössä Chelseasta kauden jälkeen, kun hänen sopimuksensa loppuu.
Conte haluaa vahvistaa keskikenttäänsä ja yritti tehdä niin jo kesän siirtoikkunan aikana. Conte hankki Leicesteristä N’Golo Kanten sekä yritti myös hankkia AS Roman keskikenttäpelaaja Radja Nainggollan, mutta epäonnistui yrityksessään.
Verratti teki hiljattain PSG:n kanssa viiden vuoden jatkosopimuksen, mutta agenttinsa mukaan se ei ole esteenä siirrolle, jos ei PSG onnistu tällä kaudella voittamaan mitään suurta.
Lähteet: Mirror, Rai Sport
- Suomalaishuippu kohtaa Real Madridin Mestarien liigassa
- Virallista: Juhani Ojala lopettaa uransa
- Haastattelu: Alexander Ring lopettaa uransa levollisin mielin
- Jacob Friis latasi SuomiFutikselle suoraan Glen Kamarasta: ”Sillä on seurauksia”
- Haastattelu: ”Meidän on onnistuttava kaikessa” – Pikkuhuuhkajat historiallisen tempun äärellä
- Glen Kamara pudotettiin maajoukkueesta – taustalla viime tauon tapahtumat?
- Katso: Pikkuhuuhkajien joukkue nimetty EM-jatkokarsintoihin
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat – Pikkuhuuhkajien keskikenttämies nousee A-maajoukkueeseen
- Virallista: Kapteeni poistuu TPS:stä – ”En vaihtais päivääkään”
- Huuhkajat | Joukkue, ottelut, tulokset, tv ja uutiset
- Jude Bellinghamin isä iski 7 maalia Englannille murskavoitossa
- Jacob Friis latasi SuomiFutikselle suoraan Glen Kamarasta: ”Sillä on seurauksia”
- Virallista: Ilveksen pelaaja siirtyy IF Gnistaniin
- Haastattelu: ”Meidän on onnistuttava kaikessa” – Pikkuhuuhkajat historiallisen tempun äärellä
- 17-vuotiaalle suomalaislupaukselle jättisiirto – ”Merkittävä siirtokorvaus”
- Haastattelu: Kiinnostaako jääminen Veikkausliigaan, Jonathan Svedberg?
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat – Pikkuhuuhkajien keskikenttämies nousee A-maajoukkueeseen
- Lähde: Kuolemaan johtaneessa törmäyksessä mukana ollut maalivahti murtui – joutui rajun ryöpytyksen kohteeksi
- Katso: Pikkuhuuhkajien joukkue nimetty EM-jatkokarsintoihin
- Lamine Yamal laittoi taas ennätyksiä uusiksi – nyt jalkoihin jäi Kylian Mbappé