Jose Mourinho suuttui Uefalle: ”Kenttä on todella huono”
Kuva: Getty Images
Manchester United pelaa torstaina Ukrainassa Zorja Luhanskia vastaan Eurooppa-liigan viimeisen lohkovaiheen ottelun. ManU-manageri Jose Mourinhon mukaan olosuhteet Ukrainassa eivät ole kelvolliset pelaamaan jalkapalloa.
Ukrainan Luhanskissa on tähän aikaan vuodesta pakkasta. Torstain ottelun aikaan Chornomorets Stadiumilla odotetaan olevan yhdeksän astetta pakkasta, eikä nurmikenttä ole lämmitetty. Mourinhon mukaan kenttä on vaarallinen pelaajille.
– Kenttä on todella kova ja todella jäinen. Uefa tietää kentän kunnon, ja kaikki tietävät minkälaiset olosuhteet Ukrainassa ja itäisessä Euroopassa on tähän aikaan vuodesta, Mourinho sanoi Telegraphin mukaan.
– Jos he ovat huolestuneita, heidän ei pitäisi laittaa viimeistä lohkopeliä tänne keskelle joulukuuta. Se olisi pitänyt pelata keskellä marraskuuta, Mourinho jatkoi.
Manchester United tarvitsee kipeästi pisteitä Ukrainasta, jos se mielii jatkopeleihin Eurooppa-liigassa.
– Lento oli hyvä, stadion on hyvä, hotelli on hyvä, mutta kenttä on todella huono, Mourinho tiivisti tuntemuksiaan ennen ratkaisevaa ottelua.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lukas Hradecky myöntää kauden olleen vaikea
- Haastattelu: Juuso Hämäläinen odottaa Turun derbyjä – ”Viimeksi dominoitiin kentällä ja katsomossa”
- Kylian Mbappé tunnustaa: Ei antanut tarpeeksi Luis Enriquelle
- Achraf Hakimi kertoo, miksi Lionel Messi saattaa tehdä ympärillään olevista pelaajista huonompia
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Inter pelaa mestaruudesta
- Haastattelu: Näin Joonas Rantanen kommentoi Emmanuel Boatengin epäonnistunutta siirtoa
- Haastattelu: Alex Ringin kipparoima HJK tavoittelee paluuta mestaruuskantaan
- Haastattelu: Petteri Pennanen odottaa KuPSin mestaruusputken jatkuvan
- Veikkausliigaennakko 2026: HJK ei lähde kauteen mestarisuosikkina
- Haastattelu: Elias Mastokangas ei harkinnut jättävänsä SJK:ta haastavan kauden jälkeen
- MTV: Ilveksessä tapahtuu – valmentaja ulos!
- Kovan huhun kohteena ollut Ilves paljasti ratkaisunsa – valmennus muuttuu aivan Veikkausliiga-kauden alla
- Uusi maa Fifan rankingin kärkeen – Huuhkajille nousua
- Veikkausliigaennakko 2026: HJK ei lähde kauteen mestarisuosikkina
- Veikkausliigaennakko 2026: KuPS altavastaajana mestaruustaistelussa
- Romano: Italian MM-katastrofi koitui myös Gianluigi Buffonin kohtaloksi
- Haastattelu: Miika Nuutinen avasi KuPSin tavoitteita
- Toni Korkeakunnas löysi uuden työnantajan – ura jatkuu ulkomailla
- Haastattelu: Elias Mastokangas ei harkinnut jättävänsä SJK:ta haastavan kauden jälkeen
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset