Bayern München -tähti sairastuvalle – seuran vaihtoehdot vähissä

© Kuva: Getty Images
Honka ja KuPS Veikkausliigan huippuottelussa! Lue ennakko & lunasta talletusbonus!

Bayern Münchenin puolustaja David Alaba joutuu viettämään aikaa sairastuvalla
loukkaannuttuaan maaottelutauon aikana.

Itävallan maajoukkuetta edustava Alaba, 25, loukkasi tiistaina nilkkansa MM-karsintaottelussa Georgiaa vastaan. Ottelu päättyi 1-1-tasapeliin.

Keskiviikon tarkastuksissa selvisi, että tähtipuolustaja joutuu olemaan sivussa jonkin aikaa. Bayernin päävalmentaja Carlo Ancelotti ei kuitenkaan kertonut seuran tiedotteessa, milloin itävaltalaispuolustajan odotetaan palaavan pelikuntoon.

Alaban loukkaantumisen myötä Bayernin vaihtoehdot vasemman laitapuolustajan paikalle käyvät vähiin. Espanjalainen Juan Bernat loukkaantui heinäkuussa harjoitusottelussa AC Milania vastaan. Ancelotti ennusti tuolloin, että Bernat, 24, on käytettävissä seuraavan kerran 8-12 viikon kuluttua.

Tällä hetkellä müncheniläisten ainoat ehdokkaat vasemman laitapuolustajan paikalle ovat brasilialainen konkaripuolustaja Rafinha, 32, ja Alaban maanmies, 19-vuotias Marco Friedl.

Honka ja KuPS Veikkausliigan huippuottelussa! Lue ennakko & lunasta talletusbonus!