Liigaportteja kolkuttelevan TPS:n talous yhä pakkasella: ”Ei voi sanoa, että olisi hyvällä mallilla”

Turun Palloseura on lähellä nousta ensi kaudeksi Veikkausliigaan. Keskiviikkona seura kertoi tehneensä tärkeän jatkosopimuksen päävalmentaja Mika Laurikaisen kanssa, lue lisää tästä. Samalla TPS:n hallituksen puheenjohtaja Jouko Peräaho valaisi seuran taloudellista tilannetta.
TPS sai viime vuonna kerättyä joukkorahoituskampanjalla 300 000 euroa kasaan. Sillä pelastettiin seura konkurssilta, mutta vielä on liian aikaista lähteä torille paukuttelemaan henkseleitä. Korjausliikkeitä on tehty, mutta tälläkin kaudella TPS tulee tekemään tappiota.
– Niin kuin urheilussa usein on, ei voi millään tavalla sanoa, että tilanne olisi hyvällä mallilla. Mutta mitään kriittistä ei ole näköpiirissä. Paljon on saatu asioita eteenpäin ja tämä kausi on ollut tasapainoittava (taloudellisesti), Peräaho kertoi seuran järjestämässä lehdistötilaisuudessa.
Ykkösen kärjessä kolmen pisteen erolla FC Honkaan keikkuva TPS on saanut kurssin käännettyä taloudellisesti. Mikäli nousu Veikkausliigaan tulisi kauden päätteeksi, on melko todennäköistä, että seura saisi Veikkausliigalisenssin.
– Talouden puolella on aina haasteita ja sen eteen tehdään töitä. Isoja askeleita ollaan myös otettu. Mutta ei me yhdessä kaudessa saada vajetta korjattua.
– Elokuun lukujen mukaan ollaan vielä plussalla, mutta vielä on jäljellä syys-, loka-, marras- ja joulukuu tätä tilikautta. Eikä tulopuolella ole kauheasti mitään tulossa syksyn jälkeen. Teemme kaikkemme, että luku olisi mahdollisimman vähän miinuksella, Peräaho sanoi.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- SJK:n europelit alkoi pettymyksellä
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- SJK:n europelit alkoi pettymyksellä
- Lähde: Oliver Antman kiinnostaa Belgian suurseuroja