Real Madridin nuori hyökkääjä teki vaikutuksen Zinedine Zidaneen ja Karim Benzemaan
Kuva: Getty Images
Real Madridin kasvatti Borja Mayoral osoitti, että päävalmentaja Zinedine Zidane voi luottaa häneen hädän hetkellä.
Viime kauden Wolfsburgissa lainalla viettänyt Mayoral, 20, aloitti sunnuntaina madridilaisjoukkueen hyökkääjänä Karim Benzeman ja Cristiano Ronaldon ollessa sivussa. Nuori espanjalainen kiitti vastuusta iskemällä joukkueensa avausmaalin 3-1-vierasvoitossa Real Sociedadia vastaan. Hän oli aiemmin tällä kaudella pelannut vain 14 minuuttia.
Mayoral paljasti, että hän sai ottelun jälkeen useita onnitteluviestejä ja kertoi, että niistä tärkein tuli juuri hyökkääjäkollega Benzemalta, joka on loukkaantumisen takia ulkona madridilaisten kokoonpanosta useamman viikon.
– Sain useita viestejä, mutta se, jota arvostin eniten tuli Benzemalta, jota arvostan suuresti, sanoi Mayoral managingmadrid-sivuston mukaan.
Realin ykköstähti Ronaldo on pelikieltonsa jälkeen jälleen edustuskelpoinen keskiviikkona La Ligan ottelussa Real Betisiä vastaan. Zidane antoi sunnuntain pelin jälkeen ymmärtää, että Mayoralille saattaa olla luvassa minuutteja myös jatkossa Ronaldon ja Gareth Balen rinnalla.
– Hän voi pelata tärkeässä roolissa ja osoitti sen tänään. Olen iloinen, sillä sitä me haluamme pelaajiltamme. Haluamme, että he yrittävät kaikkensa, kun he pelaavat, ja hän teki niin, kehui Zidane Mayoralia ottelun jälkeen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Ilvekselle tärkeitä sopimuksia
- Serie A:sta rävähti karu tiedote: liiga perui suunnitelman, joka olisi voinut mullistaa sarjaohjelman
- Ongelmia paratiisissa? Ousmane Dembélén ja Luis Enriquen välillä kipunoi – tässä syy
- Somessa huippusuosion saavuttanut tili nosti HJK-juniorin, 8, valokeilaan – ”Se ei ole normaalia”
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin