Leicester City vahvisti tiistaina, että se on vapauttanut seuran edustusjoukkueen managerin Craig Shakespearen tehtävästään.

ESPN:n mukaan kauden 2015-16 Valioliigan mestari kaavailee Borussia Dortmundin entisestä päävalmentajasta Thomas Tuchelista Shakespearen seuraajaa.

Leicester on kahdeksan pelatun ottelun jälkeen Englannin pääsarjassa sijalla 18. Sen toistaiseksi ainoa sarjavoitto tuli toisella kierroksella sarjanousija Brighton Hove & Albionia vastaan (2-0).

Shakespeare hyppäsi Leicesterin ruoriin helmikuussa, kun mestarivalmentaja Claudio Ranieri sai potkut. Italialaisluotsin apurina toiminut Shakespeare keräsi loppukaudella kahdeksan voittoa 16 pelistä ja sai kesäkuussa kolmen vuoden managerisopimuksen.

Tuchel on ollut ilman seuraa viime kaudesta lähtien. Hän toimi Dortmundin käskyttäjänä kaksi kautta johtaen seuran Saksan Bundesliigan toiselle ja kolmannelle sijalle. Viime kauden päätteksi hän voitti ainoan pokaalinsa Dortmundissa, Saksan cupin.

Aiemmin urallaan hän on toiminut Mainzin edustusjoukkueen ja Augsburgin reservijoukkueen päävalmentajana.