Huhut käyvät kuumana! – Dani Alves toivoi Arsenal-tähden liittyvän PSG:hen
Kuva: Getty Images
Chile putosi MM-kisoista Etelä-Amerikan MM-karsintojen päätöskierroksella, kun se hävisi Brasilialle 0-3. Samalla meni Arsenalin tähtihyökkääjä Alexis Sanchezin unelma MM-kisoista.
Sanchez on ollut siirtohuhujen kuumin aihe viime kesästä asti. Sanchez ei ole tehnyt Arsenalin kanssa uutta jatkosopimusta, eikä näillä näkymin ole myöskään tekemässä. Sanhezin nykyinen sopimus kattaa kuluvan kauden.
Sanchezin on huhuiltu siirtyvän jo ehkä ensi tammikuun aikana Manchester Cityyn, mutta apajilla on myös ollut Paris Saint-Germain, joka hankki kesän aikana muun muassa jo Kylian Mbappen, Neymarin ja Dani Alvesin.
Alves näkisi mielellään Chilen maajoukkuehyökkääjän PSG:ssä. Alves, Neymar ja Sanches ovat vanhoja pelikavereita FC Barcelonan ajoilta.
– On se mahdollista (Sanhezin siirto PSG:hen). Hänen perässä on useita seuroja. Se olisi hienoa, jos hän liittyisi meille. Arvostan häntä aina ja toivon hänelle vain parasta, mihin hän meneekin, Alves sanoi.
Calcio Mercato tietää kertoa, että Sanchezille olisi luvattu 10 miljoonan punnan bonus, jos hän allekirjoittaisi esisopimuksen PSG:n kanssa. Esisopimuksen allekirjoittaminen voisi tarkoittaa sitä, että Sanchez pelaisi kauden loppuun Arsenalissa ja siirtyisi kauden jälkeen ilmaiseksi Pariisiin, kun hänen sopimuksensa Arsenalin kanssa päättyy.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lukas Hradecky myöntää kauden olleen vaikea
- Haastattelu: Juuso Hämäläinen odottaa Turun derbyjä – ”Viimeksi dominoitiin kentällä ja katsomossa”
- Kylian Mbappé tunnustaa: Ei antanut tarpeeksi Luis Enriquelle
- Achraf Hakimi kertoo, miksi Lionel Messi saattaa tehdä ympärillään olevista pelaajista huonompia
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Inter pelaa mestaruudesta
- Haastattelu: Näin Joonas Rantanen kommentoi Emmanuel Boatengin epäonnistunutta siirtoa
- Haastattelu: Alex Ringin kipparoima HJK tavoittelee paluuta mestaruuskantaan
- Haastattelu: Petteri Pennanen odottaa KuPSin mestaruusputken jatkuvan
- Veikkausliigaennakko 2026: HJK ei lähde kauteen mestarisuosikkina
- Haastattelu: Elias Mastokangas ei harkinnut jättävänsä SJK:ta haastavan kauden jälkeen
- MTV: Ilveksessä tapahtuu – valmentaja ulos!
- Kovan huhun kohteena ollut Ilves paljasti ratkaisunsa – valmennus muuttuu aivan Veikkausliiga-kauden alla
- Uusi maa Fifan rankingin kärkeen – Huuhkajille nousua
- Veikkausliigaennakko 2026: HJK ei lähde kauteen mestarisuosikkina
- Veikkausliigaennakko 2026: KuPS altavastaajana mestaruustaistelussa
- Romano: Italian MM-katastrofi koitui myös Gianluigi Buffonin kohtaloksi
- Haastattelu: Miika Nuutinen avasi KuPSin tavoitteita
- Toni Korkeakunnas löysi uuden työnantajan – ura jatkuu ulkomailla
- Haastattelu: Elias Mastokangas ei harkinnut jättävänsä SJK:ta haastavan kauden jälkeen
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset