Kommentti: FC Inter veti alta kaikkien rimojen – ”Se oli häpeällistä!”

”Se, mitä me voimme antaa takaisin on, että voitamme pelejä. Meidän täytyy olla korkealla sarjataulukossa.”
Näin sanoi FC Interin paluumuuttaja Timo Furuholm minulle ennen kauden alkua Veikkausliigan avaustilaisuudessa. Furuholm palasi Turkuun pitkältä ulkomaanreissulta ja puki tutun ja turvallisen sinimustan pelipaidan päälle. Tavoitteet olivat korkealla. Olihan Inter hankkinut kovia pelimiehiä. Puitteet olivat kunnossa ja fysio-osaamista hankittiin aina rapakon takaa saakka. Kaiken piti olla kunnossa.
No, ei ollut. Päävalmentaja Shefki Kuqi ei onnistunut vieläkään voittamaan kahta ottelua peräkkäin Veikkausliigassa ja kengän kuva koristi miehen ahteria elokuussa. Sekin saattoi olla jopa liian myöhään. Kauden kynnyksellä hyökkäyskalusto sen kuin vahvistui. HJK:ssa säväyttänyt Macoumba Kandji liittyi joukkueeseen ja hänen sopimusta jatkettiin kauden loppuun saakka. Kultapoika Mika Ojala palasi myös kotiin heinäkuussa.
Eilen, maanantaina, Inter voitti sarjataulukon häntäpäässä rimpuilevan Helsingin IFK:n kotikentällään 1442 katsojan edessä ja varmisti sarjapaikkansa. Kausi on ollut pettymys, eikä siinä sinänsä mitään. Sellaista sattuu jalkapallossa. Mutta se, mitä Interin kopissa tapahtui ottelun jälkeen, oli häpeällistä!
Ja se, että Interin mediavastaava koki vielä oikeaksi ratkaisuksi videoida tuon tapahtuneen ja julkaista Twitter-tilillä, oli kaikkien rimojen alitus.
Interin pelaajat, Veikkausliigan tasolla hyvin palkatut pelaajat, juhlivat ottelun jälkeen säilymistä kuin mestaruutta. Muun muassa kovin tavoittein seuraan palannut Furuholm juhli sarjapaikkaa ilman paitaa. Katso video alta, jos et näe, voit katsoa sen täältä. (Juttu jatkuu videon alla.)
Mitä ihmettä tapahtui niille tavoitteille ja sille kunnianhimolle, joka muun muassa Furuholmista paistoi ennen kauden alkua? Läpi harmaan kiven urallaan mennyt Furuholm juhli ihan oikeasti sarjapaikkaa kuin mestaruutta.
En halua liikaa korostaa tässä kirjoituksessa Furuholmia, koska Interin huono kausi ei ole yksin hänen syynsä. Olisin silti odottanut kokeneelta hyökkääjältä sellaista kunnianhimoa, että kun tuo juhliminen käynnistyi pukukopissa, hän olisi keskeyttänyt riehumisen, käskenyt pelaajat paikoilleen istumaan ja kysynyt jokaiselta pelaajalta:
”Miten helvetissä tähän ollaan ajauduttu?”
Furuholm kommentoi aihetta Twitterissä kirjoituksen jälkeen ja kertoi, ettei juhlinta liittynyt säilymiseen, lue Furuholmin näkemys tästä linkistä.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Oliver Antman vaihtoon jo reilun kymmenen minuutin jälkeen – fanit kiehuivat: ”Valmentaja on hyödytön”
- Lionel Messi palaa kentille – Inter Miami jahtaa toista Leagues Cup -mestaruutta
- Raivo repesi Jacob Friisin Huuhkajat-valinnoista: ”Täysin käsittämätöntä, noloa puuhastelua”
- Erling Haaland ”vaihtaa nimensä” Suomi-otteluun
- Teemu Pukki ei ole pelannut HJK:ssa mutta on yhtäkkiä Huuhkajissa – näin Jacob Friis selitti valintoja
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat EM-karsintoihin – joukkue meni täysin uuteen uskoon
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat syyskuun maaotteluihin – mukana yllätyksiä
- FC Inter vahvisti joukkuettaan ruotsalaisella laitahyökkääjällä: ”Hän on meidän tyyppinen pelaaja”
- Oliver Antmanin Rangers kovassa paikassa: ”Meillä on täysi usko jatkopaikkaan”
- Rasmus Schüller sivuun Huuhkajista? – ”Katsotaan, miten käy”
- Raivo repesi Jacob Friisin Huuhkajat-valinnoista: ”Täysin käsittämätöntä, noloa puuhastelua”
- Oliver Antman vaihtoon jo reilun kymmenen minuutin jälkeen – fanit kiehuivat: ”Valmentaja on hyödytön”
- Teemu Pukki ei ole pelannut HJK:ssa mutta on yhtäkkiä Huuhkajissa – näin Jacob Friis selitti valintoja
- Erling Haaland ”vaihtaa nimensä” Suomi-otteluun
- Kuudes peräkkäinen nollapeli! Toni Koskelan Kalmar nousi sarjakärkeen
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat EM-karsintoihin – joukkue meni täysin uuteen uskoon
- KuPSin eurovastustaja hankki valioliigapelaajan seitsemällä miljoonalla eurolla
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat syyskuun maaotteluihin – mukana yllätyksiä
- Rasmus Schüller sivuun Huuhkajista? – ”Katsotaan, miten käy”
- Neymar sivuun Brasilian maajoukkueesta – skandaalissa ryvettynyt pelaaja mukaan