IS: Palloliiton puheenjohtajaksi kysytty nimekästä poliitikkoa – myös Ari Lahti ehdolle

Palloliiton puheenjohtajakamppailu on ottamassa mielenkiintoisia kierroksia.
Ilta-Sanomat kertoo, että vihreiden entistä puheenjohtajaa Ville Niinistöä olisi kysytty tehtävään. Niinistö ei itse ole vahvistanut väitettä. Niinistön setä, tasavallan presidentti, Sauli Niinistö toimi Palloliiton puheenjohtajana vuosina 2009-12.
Palloliiton uusi puheenjohtaja valitaan 20. tammikuuta. Puheenjohtajaa kartoittavan työryhmän mukaan keskusteluja on käyty ”noin kymmenen hengen kanssa”.
IS:n tietojen mukaan työryhmä on Niinistön lisäksi ottanut yhteyttä ainakin Ari Lahteen ja Mika Aaltoseen. Aaltonen ei ole vielä päättänyt ehdolle asettumisesta, mutta hetki sitten Lahti vahvisti ehdokkuutensa.
SJK:n puheenjohtaja Raimo Sarajärvi vahvisti IS:lle kieltäytyneensä ehdokkuudesta. Aiemmin on kieltäytynyt myös poliitikko ja Suomen Pankin johtokunnan jäsen Olli Rehn. Timo Soini vahvisti IS:lle, ettei häntä ole kysytty tehtävään. Soini ei kuitenkaan kategorisesti kieltäytynyt pestistä.
– Ei ole pyydetty tehtävään. Olen toki jalkapallomies henkeen ja vereen, Soini vastasi edustajansa välityksellä.
IS:n alkuperäisen jutun voit lukea tästä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla