Seurapomo kommentoi Alexis Sanchezin tilannetta: ”Luulen, että hän on jo päättänyt seuransa”
Kuva: Getty Images
Bayern Münchenin seurapresidentti Karl-Heinz Rummenigge epäilee, että Arsenalin chileläistähti Alexis Sanchez tietää jo, mihin joukkueeseen hän siirtyy ensi vuonna.
Sanchezin, 28, sopimus Arsenalin kanssa on päättymässä kuluvan kauden jälkeen. Jos uutta diiliä ei synny, hänellä on mahdollisuus lähteä sesongin jälkeen ilmaiseksi tai tammikuun siirtoikkunassa, jolloin Arsenal saisi hänestä vielä siirtokorvauksen.
Chileläistähden perässä olivat jo viime kesänä juurikin Bayern sekä Manchester City, jotka tekivät hänestä ESPN:n mukaan tarjouksen vielä siirtoajan viimeisenä päivänä.
Rummenigge uskoo, että Sanchez on jo tehnyt seuravalintansa. Bayern-pomo myönsi, että müncheniläisillä on tarve uudelle hyökkääjälle, mutta lisäsi kuitenkin, että laitahyökkääjänä viihtyvä Sanchez ei olisi suora vaihtoehto saksalaisseuran hyökkäyksen piikissä viihtyvälle Robert Lewandowskille.
– Luulen, että Sanchez on jo päättänyt seuransa, joten oletan, että ovi sulkeutuu tammikuussa, sanoi Rummenigge Skylle ESPN:n mukaan.
– Se ei ole ongelma, eikä hän ole suora vaihtoehto Lewandowskille, sillä hän ei ole keskushyökkääjä.
Rummeniggen mukaan Bayern ei aio käyttää päättömiä summia tuodakseen seuraan uutta hyökkääjää.
– Vaihtoehdot (uudeksi hyökkääjäksi) tulevat olemaan rajalliset. Jos jollain on hyvä pelaaja, he eivät luovu hänestä vain, koska siitä maksettaisiin paljon.
– Me emme ole valmiita käyttämään hirvittäviä summia siirtoon. Mutta ehkä löytyy hyvä kandidaatti, joka ei maksaisi paljon ja jossa olisi järkeä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin