Raadollinen urheilubisnes – Seura petti suullisen sopimuksen ja kauppasi pelaajan tyttären autismista huolimatta
Kuva: Getty Images
Kerroimme keskiviikkona siitä, kuinka Huuhkajien laitapuolustaja Jukka Raitala vaihtoi Pohjois-Amerikassa seuraa kahteen otteeseen vuorokauden sisällä. Ensin MLS:n laajennusseura Los Angeles FC hankki liigan laajennusdraftissa Raitalan pelaajaoikeudet Columbus Crew’ltä, ja sitten LAFC treidasi suomalaisen välittömästi eteenpäin Montreal Impactiin.
Raitalan perheessä on pieni lapsi, joten seurasiirto asettaa epäilemättä perheelle omat haasteensa. Vielä suuremman uhrauksen tekee kuitenkin samassa pelaajakaupassa toiseen suuntaan siirtynyt Laurent Ciman, jolle treidi tuli täytenä yllätyksenä, ja vastoin miehen toivetta.
Pelaajaoikeuksien kauppaamiset ilman pelaajien suostumusta ovat olleet Pohjois-Amerikan ammattiurheilussa arkipäivää iät ja ajat, mutta eurooppalaiseen jalkapalloiluun tällaiset treidit eivät kuulu. Ja nyt bisneksen raadollisuus pääsi yllättämään belgialaisen Laurent Cimanin.
Siirto Montrealiin oli päätös perheen edun nimissä
32-vuotias Ciman pelasi vuoteen 2015 saakka yksinomaan Belgian kansallisessa sarjassa. Sieltäkin toppari nousi Belgian kivikovaan MM-joukkueeseen vuonna 2014. Kesällä 2015 Ciman siirtyi Standard Liégestä Montreal Impactiin, mutta muutto rapakon taaksekaan ei pudottanut miestä Belgian maajoukkueryhmästä. Ciman kuului jälleen edustusjoukkueeseen viime vuoden EM-kisoissa ja kantoi Belgian peliasua viimeksi marraskuun ystävyysotteluissa Meksikoa ja Japania vastaan. Kun Ciman kaksi ja puoli vuotta sitten päätti siirtyä MLS:ään, hän ei suinkaan tehnyt päätöstään puhtaasti pelillisin perustein. Perhekeskeisen miehen 7-vuotias tytär Nina sairastaa autismia, ja Ciman puolisoineen oli tullut tulokseen, että tytär saa parasta mahdollista hoitoa juuri Kanadassa ja Montrealissa. Belgiassa jo pelkän perushoidon saaminen oli osoittautunut vaikeaksi. Jo teini-iässä toisiinsa tutustuneiden Laurent Cimanin ja tämän Diana-vaimon, autistisen Nina-tyttären ja 3,5-vuotiaan Achille-pojan elo Montrealissa on sujunut leppoisasti. – Vaimoni järjesti kaiken todella hyvin. Hän ei jättänyt kiveäkään kääntämättä löytääkseen ratkaisuja pikkutytölleni. Tyttö edistyy hienosti. Kun perheessä on lapsi, jolla on tämänkaltaisia ongelmia, vanhemmat joko räjähtävät tai voimistuvat. Ja me olemme onnekkaita, koska me rakastamme toisiamme vielä enemmän, Ciman kertoi MLS:n virallisten kotisivujen haastattelussa kesällä 2015.Suullinen sopimus seuran kanssa uran päättämisestä Montrealissa
Impactissa Cimanista tuli nopeasti tähtipelaaja, sillä hänet valittiin kahdesti peräkkäin MLS:n tähdistöjoukkueeseen ja ensimmäisellä kaudellaan koko sarjan parhaaksi puolustajaksi. Nyt miehen kohdalle kuitenkin osui ”shokkitreidi”. Kuten Twitterin käyttäjien reaktioista voi huomata, Cimanin siirtouutinen on saanut osakseen paitsi ylistystä pelaajan suuruudelle niin kentällä kuin kentän ulkopuolellakin, niin myös tyrmistystä. Pohjois-Amerikan urheilubisneksen raadollisuus herättää aiheellisesti monissa suuttumusta.
Laurent Ciman went to Montreal to get healthcare for his daughter. He’s now been traded to LAFC against his wishes according to reports.
Reminder that non-DPs get screwed in MLS constantly.
mlssoccer.com/post/2015/06/2…
Reminder that non-DPs get screwed in MLS constantly.
mlssoccer.com/post/2015/06/2…
mlssoccer.com
Family First: Montreal Impact's Laurent Ciman uproots life to give autistic daughter the care she...
Family First: Impact's Ciman uproots life for daughter's sake
I think @LaurentCiman23 should think about firing his agent. His agent should have been smart enough to negotiate a no trade clause. That said, extremely scummy of Saputo, Braz, Garde, and IMFC to trade away a player 4500km away from treatment for his daughter’s autism.
We're happy to have you @LaurentCiman23. The sacrifices you are making do not go unnoticed or unappreciated. #BienvenueLaurent
The Laurent Ciman trade is a black eye for the #MLS structure. This player, maybe the only one in the league is in the squad for a national team that could contend to win the World Cup. American sports "trades" don't jive with world football especially when player not consulted.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Serie A:sta rävähti karu tiedote: liiga perui suunnitelman, joka olisi voinut mullistaa sarjaohjelman
- Ongelmia paratiisissa? Ousmane Dembélén ja Luis Enriquen välillä kipunoi – tässä syy
- Somessa huippusuosion saavuttanut tili nosti HJK-juniorin, 8, valokeilaan – ”Se ei ole normaalia”
- Benjamin Källman taas maalinteossa – maalipörssissä kolmantena
- Virallista: Janne-Pekka Laineen sopimus purettu Turkissa
- Virallista: Viki Savonen siirtyy FC Interin organisaatioon
- Thiago Silva palaa Euroopan kentille
- Afrikan mestaruusturnaukseen merkittävä muutos
- Virallista: Axel Vidjeskog poistuu ruotsalaisseurasta
- Expressen: AIK etsii uutta päävalmentajaa – tuttu nimi noussut keskusteluissa esiin
- Somessa huippusuosion saavuttanut tili nosti HJK-juniorin, 8, valokeilaan – ”Se ei ole normaalia”
- Ongelmia paratiisissa? Ousmane Dembélén ja Luis Enriquen välillä kipunoi – tässä syy
- Virallista: Janne-Pekka Laineen sopimus purettu Turkissa
- Thiago Silva palaa Euroopan kentille
- KuPS-tähti jättää seuran: ”Kaikki hyvät asiat päättyvät aikanaan”
- KuPSin päävalmentajanimitys kerää irvailua – ”Taitaa aueta pullo heti uudelleen”
- Afrikan mestaruusturnaukseen merkittävä muutos
- Robin Lod on pian vapaa agentti – seurapomo: ”Haluaisimme pitää hänet, mutta…”
- Virallista: Axel Vidjeskog poistuu ruotsalaisseurasta
- Virallista: Viki Savonen siirtyy FC Interin organisaatioon




