Seurajohtaja vahvisti SuomiFutis-sivustolle: Kausarihaaste sittenkin maaliin ja suosikkipelaaja palaa Ouluun

Kuva: Juha Tamminen
AC Oulun suosikkipelaaja David Ramadingaye teki lupauksen palata seuraan kausikorttihaasteen toteutuessa. Oulun tavoitteena oli myydä 2000 50 euron hintaista korttia määräaikaan mennessä.
Haaste epäonnistui ja tavoitteesta jäätiin 800 varauksen verran (lue uutinen).
1200 haastekorttia oli siitä huolimatta loppujen lopuksi tarpeeksi. Soitimme Oulun seurajohtajalle Juho Meriläiselle, joka vahvisti Ramadingayen paluun joukkueeseen.
– Vaikka se 2000 haastekorttia ei mennyt rikki, saimme kuitenkin niin paljon osallistujia, että se määrä oli noin 1200. Taidettiin toteuttaa se kampanja tai haaste. Se tarkoittaa silloin myös sitä, että Ramadingaye palaa meille. Tänään harjoituksissa, Meriläinen vahvisti SuomiFutis-sivustolle.
– Ehdoissa oli, että 2000 oli tavoite, mutta oli oikeus myös pienemmällä määrällä toteuttaa. Me olemme tyytyväisiä siihen 1200:aaan.
Ramadingaye on pelannut viimeiset kaksi kautta Oulussa. Keskikenttäpelaaja kantoi viime kaudella myös seuran kapteeninnauhaa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Bayern-tähden loukkaantumisesta hyviä uutisia
- Vedonlyöjä.comin simulaatio: KuPS on jo lähes varma Veikkausliigan mestari
- Eurovastustaja närkästyi Arsenalin toiminnasta – teki valituksen Uefalle
- Vincent Kompany ja Bayern München jatkosopimukseen
- Glen Kamaran Rennes suunnittelee valmentajanvaihdosta – tässä ykkösvaihtoehto uudeksi valmentajaksi
- HJK:n jättänyt Hassane Bandé testissä tutussa seurassa: ”Jos kaikki menee hyvin, voi hän tuoda lisäarvoa joukkueelle”
- Takavuosien MM-tähti loukkaantui vakavasti – kolme kylkiluuta murtui ja keuhko luhistui osittain
- Suomalaiskaksikosta Ruotsin mestareita kolme kierrosta ennen Allsvenskanin päätöstä
- FF Jaro laittaa valmennuksen uusiksi hyvistä tuloksista huolimatta
- Lähde: Oliver Antmanin uusi valmentaja selvillä
- HJK:n jättänyt Hassane Bandé testissä tutussa seurassa: ”Jos kaikki menee hyvin, voi hän tuoda lisäarvoa joukkueelle”
- FF Jaro laittaa valmennuksen uusiksi hyvistä tuloksista huolimatta
- Suomalaiskaksikosta Ruotsin mestareita kolme kierrosta ennen Allsvenskanin päätöstä
- Lähde: Oliver Antmanin uusi valmentaja selvillä
- Takavuosien MM-tähti loukkaantui vakavasti – kolme kylkiluuta murtui ja keuhko luhistui osittain
- Suomalaiskolmikon IFK Värnamo putosi Ruotsin pääsarjasta
- HIFK:n sarjanousu varmistui
- MLS:n runkosarja päättyi – näin suomalaisilla sujui
- Graham Potter palkattiin Ruotsin A-maajoukkueen päävalmentajaksi: ”Olen saanut huomata, ettei pitkät sopimukset kestä kauhean pitkään”
- Haastattelu: Matias Tamminen avasi Veikkausliigan ja Allsvenskanin eroja: ”Se pitää vain kestää”