Jollen Danger Zone – Joel Pohjanpalo loukkaantumisestaan: ”Tuli jotain, mitä en toivonut”
Kuva: Juha Tamminen
Maajoukkuekeikka on nyt takana. Tulokset olivat hyvät meille, tosin minulle jäi Makedonia-peli ainoaksi. Olisi pitänyt voittaa se, mutta hienosti jätkät hoitivat Maltan. Olin itse jo siinä vaiheessa takaisin Saksassa, koska nilkkaan tuli jotain, mitä en toivonut.
[nosto tasoitus=”oikea”]Nilkkaan tuli jotain, mitä en toivonut.[/nosto]
Kuvien perusteella kyse ei ole mistään vakavasta. Nilkassa on luumustelma, joka tarkoittaa erittäin kovaa kipua, mutta ei tarvetta operaatioihin. Kun kipu hellittää, voi myös pelata. Luumustelmasta toipumisen kesto on yleensä päivissä, ei viikoissa. Jo tähän lauantain Augsburg-peliin yritimme saada jalkaa kuntoon, mutta aika loppui kesken. Ensi viikolla alkaa uusi yritys. Jos kaikki menee niin kuin pitäisi mennä, olen mukana seuraavassa ottelussa. Kuten sanoin, vamma ei ole vakava, mutta se on kiusallinen ja siitä toipuminen on yksilöllistä.[nosto tasoitus=”oikea”]Vamma on kiusallinen ja siitä toipuminen on yksilöllistä.[/nosto]
Joskus menee aikaa enemmän, joskus vähemmän. Nyt vaikuttaa kuitenkin siltä, että vähemmän.
Tasapeli lauantaina oli meille huono tulos. Leipzig voitti, Schalke voitti. Bayern murskasi Dortmundin 6-0. Frankfurt pelaa huomenna. Tähtäin on ilman muuta Mestarien liigaan ja neljän parhaan joukkoon.
[readmore from=Jollen-Danger-Zone]
Mutta näitä 0-0 pelejä ei saisi tulla. Jättää meille turhan paljon kirittävää. Ja kun Schalke ja Leigzig voittivat, Schalke karkasi meistä turhan kauas ja Leipzig tuli taulukossa ohi. Seuraava matsi on sitten Leipzigia vastaan. Siinä ei ole kuin yksi mahdollisuus: voitto.
LUE MYÖS:
- Haastattelu: Rodolfo Lippo kiinnostunut edustamaan Suomea maajoukkuetasolla
- FC Hakan kotikentän päätykatsomo tuhoutui tulipalossa
- Joel Pohjanpalolla kahden maalin ilta, taas
- Jaro täräytti entisen maajoukkuepelaajan hankinnan
- Cristiano Ronaldo soitti yllättäen Donald Trumpille
- Jäikö Cristiano Ronaldo kiinni valheesta?
- Sergio Ramos jatkaa uraansa
- Liverpoolissa kuohuu! Mohamed Salah vuodattaa: ”Minut on heitetty bussin alle”
- Lionel Messi ja Inter Miami voittivat mestaruuden
- 20-vuotias laitapakki AC Milanin haaviin – ”Kolumbialle yksi viime vuosien merkittävimmistä siirroista”
- Jaro täräytti entisen maajoukkuepelaajan hankinnan
- Jäikö Cristiano Ronaldo kiinni valheesta?
- Joel Pohjanpalolla kahden maalin ilta, taas
- Sergio Ramos jatkaa uraansa
- FC Hakan kotikentän päätykatsomo tuhoutui tulipalossa
- Cristiano Ronaldo soitti yllättäen Donald Trumpille
- Entinen Al-Nassr-pomo kertoo, millä tavoin Cristiano Ronaldo hankittiin
- Yksi kommentti ajoi Lionel Messin raivon partaalle
- Lionel Messi ja Inter Miami voittivat mestaruuden
- HJK löi uuden pelaajasopimuksen tiskiin