Lukas Hradecky seuravalinnastaan: ”Bayer 04 on Bundesliigan mainostaulu”
Kuva: Getty Images
Pitkään jatkuneet huhut kävivät keskiviikkona toteen, kun Bayer Leverkusen julkisti kotisivuillaan Huuhkaja-vahti Lukas Hradeckyn siirron. 28-vuotias Hradecky siirtyy Leverkuseniin siirtokorvauksetta ja solmi seuran kanssa viisivuotisen sopimuksen.
– Olemme todella iloisia siitä, että vahvistimme rivejämme erinomaisella maalivahdilla. Lukas Hradecky on suurenmoinen bundesliigatorjuja, hänellä on maajoukkuepelaajana myös runsaasti kansainvälistä kokemusta ja hän lukeutui Frankfurtissa joukkueen ehdottomiin johtaviin pelaajiin. Hän osoitti tasonsa viimeksi voitokkaassa cup-finaalissa, Leverkusenin urheilujohtaja Rudi Völler kehuu.
36 A-maaottelua pelannut Hradecky pääsee Leverkusenin kanssa myös Eurooppa-liigaan lohkovaiheeseen. Samaan kilpailuun selvisi tosin cup-voittajana entinen seura Eintracht. Mestarien liiga -paikka karkasi Leverkusenilta vasta sarjan päätöskierroksella.
– Tämä on tärkeä askel urallani. Bayer 04 on Bundesliigan mainostaulu, joukkue pelaa kaunista, hyökkäävää jalkapalloa ja on europelien vakiokävijä, 36 A-maaottelua pelannut Hradecky itse perustelee siirtoaan.
– Haluan kehittyä edelleen tällä tasolla ja olen varma, että voimme saavuttaa Leverkusenin kanssa paljon tulevina vuosina.
[readmore from=Hradecky-Lukas]
Kehuryöpyn suomalainen sai myös Leverkusenin manageri Jonas Boldtilta.
– Hradecky on yksi Bundesliigan jalkapalloilullisesti parhaista maalivahdeista. Hänellä on ilmiömäiset refleksit ja erityisen vahva hän on yksi-vastaan-yksi -tilanteissa, Boldt ylistää.
– Lukas on todella positiivinen ja avoin tyyppi, joka sopeutuu hyvin kaikkialle. Kokeneena ammattilaisena, joka puhuu erinomaisesti useita kieliä saksa mukaan luettuna, tuo hän nuoreen joukkueeseemme vakautta kentällä ja kentän ulkopuolella.
Leverkusenissa pelaa suomalaisista myös Joel Pohjanpalo.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Yhdistelylaina: Hyvä tapa selkeyttää omaa taloutta
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa