Kuva: Ruotsissa kisahuuma näkyy jo eduskunnassa asti – urheiluministeri repäisi upealla tavalla
 
										Kuva: Getty Images
					
		
		Ruotsi kohtaa tänään, tiistaina, Meksikon MM-kisoissa. Alkulohkon viimeisessä ottelussa panokset ovat äärimmäisen kovat. Ruotsi tarvitsee mielellään voiton edetäkseen pudotuspeleihin.
Ruotsissa kisahuuma näkyy jo eduskunnassa asti. Ruotsin urheiluministeri Annika Strandhäll pukeutui eduskunnan istunnossa Ruotsin pelipaitaan ja tarkemmin sanottuna Jimmy Durmazin pelipaitaan.
Teolla oli myös suurempi merkitys kuin vain osoittaa tukensa maajoukkueelle ratkaisevilla hetkillä. Durmaz sai Saksa-ottelun jälkeen kammottavia uhkauksia sosiaalisessa mediassa. Durmaz aiheutti vapaapotkun ottelun viime hetkillä, josta Saksan Toni Kroos laukoi voittomaalin.
Koko Ruotsin joukkue astui Durmazin tueksi uhkausten jälkeen ja samaa on tehnyt myös urheiluministeri Strandhäll. Pelipäivän kunniaksi eduskunnan muodollinen pukeutuminen sai väistyä Durmazin pelipaidan tieltä.
Ruotsi ja Saksa ovat tasapisteissä ennen viimeistä ottelua. Saksa kohtaa lohkon hännillä olevan Etelä-Korean ja Ruotsi haastaa lohkoa johtavan Meksikon. Ruotsin täytyy tehdä enemmän maaleja kuin Saksa, mikäli molemmat voittavat omat ottelunsa. Jos Saksa häviää Etelä-Korealle, Ruotsille riittää tasapeli. Mikäli Saksa pelaa tasapelin, tarvitsee Ruotsi voiton.
Jos et näe alla olevaa kuvaa, voit katsoa sen tästä.
 
             
        
Jos et näe alla olevaa kuvaa, voit kasoa sen tästä.
 
             
        
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Benjamin Källman on hirmuiskussa
- Ranskalaismedia: Tässä on Lukas Hradeckyn paluun aikataulu
- Nyt se on varmaa: Suomi hakee isoa euro-ottelua Helsinkiin
- Mallorcan ykkösvahti loukkaantui – Lucas Bergström saa mahdollisuuden La Ligassa
- Toni Koskelan Kalmarin nousu Allsvenskaniin saattaa varmistua jo lauantaina
- SJK:n jättänyt Murilo löysi uuden seuran
- Miika Nuutinen turhautui HJK:n peliesitykseen: ”Toisesta puoliajasta ei ole mitään positiivista sanottavaa”
- MTV: Tässä on KTP:n uusi päävalmentaja
- Ilves tarttui isoon tilaisuuteen
- Draamaa! Hurjia tapahtumia Veikkausliigan ratkaisukierroksilla
- MTV: Tässä on KTP:n uusi päävalmentaja
- SJK:n jättänyt Murilo löysi uuden seuran
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- Nyt se on varmaa: Suomi hakee isoa euro-ottelua Helsinkiin
- Miika Nuutinen turhautui HJK:n peliesitykseen: ”Toisesta puoliajasta ei ole mitään positiivista sanottavaa”
- Mallorcan ykkösvahti loukkaantui – Lucas Bergström saa mahdollisuuden La Ligassa
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- Toni Koskelan Kalmarin nousu Allsvenskaniin saattaa varmistua jo lauantaina
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
 
                        
 
                        
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			