Nigerian kapteeni sai lunnasvaatimuksen isästään vain tunteja ennen Argentiina-ottelua
Kuva: Getty Images
Nigerian MM-joukkueen kapteeni, entinen Chelsea-pelaaja John Obi Mikel sai karmaisevia uutisia vain tunteja ennen joukkueensa viime tiistain kohtaamista Argentiinan kanssa.
31-vuotiaalle välitettiin lunnasvaatimus, jossa kerrottiin tämän isän olevan kidnapattuna. Mikel kertoi The Guardianille, ettei voinut puhua asiasta joukkueelle, koska pelkäsi sen häiritsevän myös muiden keskittymistä. Oma pää oli melkoisessa myllerryksessä.
– Pelasin tietäen, että isäni on kidnappaajien käsissä. Oli vain pakko tukahduttaa nuo ajatukset mielestä. Olin tiedon saatuani tietenkin henkisesti todella lujilla, mutta oli tehtävä päätös pelatako vai ei. Lopulta tulin siihen tulokseen, etten voi pettää 180 miljoonan nigerialaisen odotuksia.
Käsittämättömässä tilanteessa avautuminen muille oli sekin poissuljettu vaihtoehto.
– Minulle sanottiin, että isäni ammuttaisiin välittömästi, mikäli ottaisin yhteyttä viranomaisiin, tai puhuisin asiasta kenellekään.
Mikel pelasi Argentiinan 2-1 -voittoon päättyneessä ottelussa täydet 90 minuuttia. Helpottava tieto tavoitti pelaajan päivien kuluttua.
– Onneksi sain maanantaina tiedon, että isäni on vapautettu ja turvassa. Olen hyvin kiitollinen poliisille asian selvittämisestä, sekä perheeltä ja ystäviltäni saamastani tuesta. Ikävä kyllä isäni on nyt sairaalassa toipumassa kidutuksesta, jota koki sieppauksen aikana.
Isä on kidnapattu lunnasrahojen toivossa myös aiemmin, vuonna 2011.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Ilvekselle tärkeitä sopimuksia
- Serie A:sta rävähti karu tiedote: liiga perui suunnitelman, joka olisi voinut mullistaa sarjaohjelman
- Ongelmia paratiisissa? Ousmane Dembélén ja Luis Enriquen välillä kipunoi – tässä syy
- Somessa huippusuosion saavuttanut tili nosti HJK-juniorin, 8, valokeilaan – ”Se ei ole normaalia”
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin