Suomalaishyökkääjä kehottaa muita seuraamaan RoPS:n esimerkkiä: ”En näe siinä mitään negatiivista”
Kuva: Juha Tamminen
Rovaniemen Palloseura ja Tampereen Ilves ovat tulleet tällä kaudella tutuiksi tiiviistä puolustuspelistään.
RoPS on yllättänyt monet ja joukkue löytyy nykyhetkellä sarjataulukon kakkossijalta. Ilves on samaisen taulukon seitsemännellä sijalla, mutta joukkue on silti iskuetäisyydellä kärkikolmikon suhteen.
Hanakasti uutta seuraa etsivä hyökkääjä Kastriot Kastrati uskoo, että kaksikon välinen kamppailu tulee noudattamaan maalien suhteen tuttua kaavaa.
Kastriot Kastrati, nähdäänkö ottelussa yhtäkkiä maali-iloittelu?
– En usko siihen. Ottelu on maalin peli suuntaan tai toiseen. Toivon, että RoPS voittaa. Jos he minimoivat virheet, uskon, että he saavat hyvän tuloksen.
Miksi toivot RoPS:n voittoa?
– Tykkään, kun kyse ei ole aina pelkästä budjetista. Rovaniemellä uskotaan nuoriin ja heille annetaan vastuuta. He ovat tehneet tehoja ja tulosta.
Kuka RoPS:n nuorista on eniten pistänyt silmään?
– Tunnen osittain Lassi Lappalaisen. Hänet voi nostaa helposti esiin. Arvostan hänen rohkeuttaan lähteä muualle pääkaupunkiseudulta. Itse yritin samaa, kun aikoinaan lähdin Valkeakoskelle, mutta en aivan onnistunut niin hyvin kuin olisin halunnut. Lappalainen on kyllä todella hyvä pelaaja.
Pitäisikö muiden joukkueiden ottaa mallia RoPS:sta siinä mielessä, miten he antavat vastuuta nuorille?
– En näe siinä mitään negatiivista. Nuoret ovat saaneet siellä minuutteja, tehoja ja voittoja. Se tuo sitä voittamisen mentaliteettia Suomeen.
– Mielummin minä menen katsomaan nuoria rohkeita pelaajia kuin paljon palkkaa saavia ulkomaalaisia. Se on hienoa, että joukkue voittaa Veikkausliigan, mutta mielummin näen sen, että Suomi menee joskus kisoihin. On kysymysmerkki, mihin suuntaan Suomi on menossa tämän suhteen.
– Haluan nähdä pelaajia, jotka uskaltavat yrittää ja nauttivat pelaamisesta. Se vie sitä suomalaista jalkapalloa eteenpäin. Yksi tällainen pelaaja on KuPS:n Rasmus Karjalainen.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tutkimus: Veikkausliiga-seura on maailman edelläkävijä yhdellä osa-alueella
- Yksi maailman menestyneimmistä seuroista pysyvästi ulkona MM-kilpailuista
- Tilastopalvelulla naurettava käsitys Veikkausliigasta – tässä on Suomen ”paras” joukkue
- Jorginho ottaa yhteen jättisuositun poptähden kanssa: ”Ilman faneja et olisi mitään”
- Antaako Argentiina muille tasoitusta erikoisessa MM-kenraalissa?
- Huuhkajat-pelaaja avasi maalitilinsä
- ”Todellinen ammattilainen” – Bundesliigan jätti solmi tärkeän jatkosopimuksen
- Mitä ihmettä? Valioliigalle jopa seitsemän Mestarien liiga -paikkaa
- Cristiano Ronaldo ulkona maajoukkueesta – taustalla pitkittynyt syy
- Haastattelu: Senne Vits nauttii elämästään Pietarsaaressa
- Antaako Argentiina muille tasoitusta erikoisessa MM-kenraalissa?
- Jorginho ottaa yhteen jättisuositun poptähden kanssa: ”Ilman faneja et olisi mitään”
- Huuhkajat-pelaaja avasi maalitilinsä
- Uusi luku suomalaisessa jalkapallohistoriassa – Eremenkon veljekset palaavat yhteen
- Lisää muutoksia Huuhkajiin – odotettu debytantti
- Mitä ihmettä? Valioliigalle jopa seitsemän Mestarien liiga -paikkaa
- ”Todellinen ammattilainen” – Bundesliigan jätti solmi tärkeän jatkosopimuksen
- Veikkausliigan lähiöseura valmistautuu historialliseen kauteen – ”Joukkue on valmis”
- Cristiano Ronaldo ulkona maajoukkueesta – taustalla pitkittynyt syy
- Haastattelu: Senne Vits nauttii elämästään Pietarsaaressa