KuPS ei aikaillut huippuvahvistuksen värväyksessä – ”Tulee todellakin tarpeeseen”

© Kuva: Juha Tamminen
Mestaruus katkolla La Ligassa! käytä hyväksesi vetoidea ja talletusbonus!

Kun SJK tiedotti keskiviikkona purkaneensa 32-vuotiaan keskikenttäpelaajan Reuben Ayarnan sopimuksen, ei tarvinnut kauaa odottaa, että ghanalainen löysi uuden seuran. Kuopion Palloseura tiedotti nimittäin vain tovia myöhemmin solmineensa loppukauden kattavan sopimuksen Ayarnan kanssa. Sopimukseen sisältyy seuran optio kaudesta 2019.

15 veikkausliigaottelua tällä kaudella pelanneen Ayarnan vastuu SJK:ssa väheni seinäjokisten valmentajanvaihdoksen myötä. SJK:hon mies siirtyi täksi kaudeksi Ilveksestä, jossa hän pelasi kaudet 2016 ja 2017.

Intressit kohtasivat hyvin loogisesti, sillä KuPS:lla on ollut keskikentällään vajausta. Egyptin MM-pelaajan Abdalla Saidin lähtö koitti odotetusti jo toukokuussa, Ruben Gabriel on ollut pitkään loukkaantuneena ja Urho Nissilä siirtyi kesäkuussa Belgiaan.

– Ayarna on kokenut ammattilainen ja tuntee Veikkausliigan, joten tämä vahvistus tulee todellakin tarpeeseen, KuPS:n päävalmentaja Jani Honkavaara toteaa seuran tiedotteessa.


Real Madrid – Villarrealia | JÄTTIKERROIN 50.00 REAL MADRIDILLE

1. Avaa pelitili NordicBetille.
2. Talleta – saat talletuksesi tuplana 100€ asti.
3. Nappaa jättikerroin 50.00 Real Madridin voitolle ja lyö veto!

Mestaruus katkolla La Ligassa! käytä hyväksesi vetoidea ja talletusbonus!