”Miten pääsen eroon tästä tyypistä?” – Carlos Tévez kertoi Cristiano Ronaldon treenimotivaatiosta
Kuva: Getty Images
Argentiinalaishyökkääjä Carlos Tévez kuuluu harvinaiseen ryhmään pelaajia, jotka ovat saaneet pelata sekä Barcelonan Lionel Messin että Juventuksen Cristiano Ronaldon kanssa.
Tévez ja Messi ovat joukkuekavereita maajoukkueesta. Ronaldo taas tuli tutuksi argentiinalaiskärjelle Manchester Unitedissa.
Nykyään kasvattajaseuraansa Boca Juniorsia edustava Tévez kertoi argentiinalaismedialle, miten Messin ja Ronaldon harjoittelu eroaa toisistaan.
– En ikinä nähnyt Lionel Messin menevän salille. En ole ikinä nähnyt häntä treenaamassa painojen kanssa tai tekemässä teknisiä harjoituksia.
– Se kaikki tulee hänelle luonnostaan, mutta pilkkuja hän harjoittelee. Aluksi hän ei vetänyt niitä, mutta nyt hän ampuu ne aina kulmiin.
Ronaldo on Tévezin mukaan Messin täydellinen vastakohta saliharjoittelusta puhuttaessa.
– Cristiano meni aina salille harjoitusten jälkeen. Se on hänelle pakkomielle. Hän haluaa olla paras kaikessa ja hän saapui aina treeneihin ajoissa.
– Kun harjoitukset alkoivat yhdeksältä aamulla, minä tulin paikalle kahdeksalta ja hän oli jo siellä. Vaikka saavuin puoli kahdeksalta, hän oli jo siellä.
– Aloin kysymään itseltäni, ”miten pääsen eroon tästä tyypistä?” Joten yhtenä päivänä tulin paikalle kuudelta aamulla, mutta hän oli jo siellä. Unisena, mutta hän oli siellä.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pikkuhuuhkajat raateli taas – Espanjakin kalpenee rinnalla!
- Raivo repesi PSG:n erityiskohtelusta Liverpoolia vastaan: ”Uefan on puututtava”
- Ilves täräytti kovan hankinnan – keskikentän lupaus suurseurasta Tampereelle
- Afrikan kisojen soppa yltyy – Senegal lähetti ison keskisormen liitolle
- Barcelona havittelee tähtitopparia – omistajaseura lätkäisi karmean hintalapun
- PSG sai tahtonsa läpi – Liverpool kohtaa kovan haasteen Mestarien liigassa
- Haastattelu: Kreikan cup-mestaruutta jahtaava Georgios Kanellopoulos arvostaa aikaansa HJK:ssa
- Pikkuhuuhkajien puolustaja oli nostamassa joukkuettaan Hollannin pääsarjaan
- HJK jatkosopimukseen luottopelaajansa kanssa
- Haastattelu: Ivan Piñolin TPS ei luovu identiteetistään – ”Tarjoamme yleisölle sitä, mitä he odottavat”
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Pikkuhuuhkajien puolustaja oli nostamassa joukkuettaan Hollannin pääsarjaan
- Entinen Veikkausliiga-seura laski luikuria valmentajastaan – ansioluettelo täynnä härskejä väitteitä
- HJK jatkosopimukseen luottopelaajansa kanssa
- Sarja-avaus Färsaarilla: 30–0
- Haastattelu: Ivan Piñolin TPS ei luovu identiteetistään – ”Tarjoamme yleisölle sitä, mitä he odottavat”
- Haastattelu: Kreikan cup-mestaruutta jahtaava Georgios Kanellopoulos arvostaa aikaansa HJK:ssa
- Huuhkajat palaa tositoimiin – näin näet Uusi-Seelanti-Suomi-ottelun suorana
- U21 EM-karsinnat: San Marino-Suomi ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys