AL: Ykkösen nousijajoukkueelle tärkeät jatkosopimukset – ”Minun piti lähteä Eurooppaan”
Ykköseen ensi kaudeksi noussut Tampereen Pallo-Veikot pelaa myös ensi vuonna päävalmentaja Anssi Ylisen alaisuudessa. Hänen apulaisenaan jatkaa Mikko Innanen. Kummatkin ovat solmineet ensi kauden loppuun asti ulottuvan sopimuksen.
– TPV on ollut työnantajani seitsemän vuotta. Uusi tilanne motivoi jatkamaan. Olin jo miettinyt vuorotteluvapaata, jonka aikana minun piti lähteä Eurooppaan hengailemaan ja opiskelemaan jalkapalloa. Sen haaveen voi varmasti toteuttaa myöhemminkin, Ylinen kommentoi Aamulehdelle.
Myös seuran urheilutoimenjohtajana toimiva Ylinen aloittaa neljännen kautensa TPV:n päävalmentajana.
–Työnkuvaani tarkennetaan vielä, jotta pystyn keskittymään riittävän hyvin Ykkösen joukkueen valmentamiseen.
Tamperelaisseuran omiin kasvatteihin lukeutuva Innanen päätti menestyksekkään pelaajauransa kauden 2017 päätteeksi ja siirtyi TPV:n apuvalmentajaksi ja joukkueenjohtajaksi.
–Hän suhtautuu ammattimaisesti lajiin ja nyt valmentamiseen. Ahkera ja tunnollinen kaveri, jossa näkyy myös hänen entisten valmentajiensa vaikutus, Ylinen kehuu kollegaansa.
Ylinen ennakoi, että pelaajapuolella vaihtuvuus jää varsin pieneksi. TPV luottaa siihen runkoon, joka nosti tamperelaiset Ykköseen.
TPV sijoittui Kakkosen C-lohkossa ensimmäiseksi voittaen 22 pelistään 16 kappaletta ja pelaten kolme kertaa tasan. Nousukarsinnoissa se kukisti MYPA:n yhteismaalein 3-2.
Miesten edustuksen päävalmentajana jatkaa Anssi Ylinen ja valmentajana Mikko Innanen. tpv.fi/index.php/uuti…
LUE MYÖS:
- Christian Eriksen jättää Wolfsburgin – tässä syy
- PSG:n puolustaja oikeuden eteen – Kylian Mbappé saatetaan kutsua todistajaksi
- Cristiano Ronaldo jatkaa yhä maajoukkueessa – puhui suoraan uransa lopusta
- Portugalin päävalmentajalta iso päätös Cristiano Ronaldon suhteen – ”Totta kai…”
- Nyt näyttää pahalta – Huuhkaja-kärki avaa tilannettaan
- Lehti: Suomalaisluotsi Skotlannin suurseuran tutkassa
- Entinen Ballon d’Or -voittaja ihmettelee nykyistä kampanjointia: ”Se on hassu palkinto”
- Kylian Mbappé: Joukkuepalkinnot ovat saaneet liikaa painoarvoa
- Entinen huipputoppari löysi seuran – iso apu keskikastin joukkueelle
- Toni Koskela potku-uhan alla Ruotsissa: ”Jalkapallovalmentajana tiedät, että jokaista päivää arvioidaan”
- Entinen huipputoppari löysi seuran – iso apu keskikastin joukkueelle
- Tijjani Reijnders sanoi ääneen sen, mitä moni ei uskalla: Saudi-siirron syy oli raha
- Lehti: Suomalaisluotsi Skotlannin suurseuran tutkassa
- Toni Koskela potku-uhan alla Ruotsissa: ”Jalkapallovalmentajana tiedät, että jokaista päivää arvioidaan”
- Suomi jättisuosikkina San Marinon kaatoon – Huuhkajilta suorat sanat: ”Ei hirveästi kiinnosta, miltä se näyttää katsojan silmään”
- Nyt näyttää pahalta – Huuhkaja-kärki avaa tilannettaan
- Haastattelu: Jevgeni Baškirov on kuntouttanut polveaan lähes puoli vuotta – ”En toivo tätä kenellekään”
- Kylian Mbappé: Joukkuepalkinnot ovat saaneet liikaa painoarvoa
- Entinen Ballon d’Or -voittaja ihmettelee nykyistä kampanjointia: ”Se on hassu palkinto”
- Huuhkajien Topi Keskinen todisti outoa tilannetta Tanskassa: ”Olihan se erikoinen setti”
