Bayern München korotti tarjoustaan brittilupauksesta – ”Kaikki uskovat saavansa uuden Jadon Sanchon”
Kuva: Getty Images
Bayern Münchenin joukkueen runko alkaa olla ikääntynyt, ja jo hyvissä ajoin on vahvistettu, että kuluva kausi jää Arjen Robbenin ja Franck Ribéryn viimeiseksi seurassa. Kaksikko on kannatellut baijerilaisia pitkään, mutta nyt kentän laidoille kaivataan tuoretta verta.
Sky Sportsin mukaan Bayern onkin nyt tosissaan brittitalentti Callum Hudson-Odoin perässä. 18-vuotiaasta Chelsea-laiturista voi tulla yksi tammikuun suurimmista pelaajasiirroista.
Chelsea ehti jo torpata Bayernin 15 miljoonan euron tarjouksen, mutta nyt panoksia on korotettu 22 miljoonaan euroon. Chelsea on pyytänyt tiettävästi 25 miljoonaa euroa. Bayernin uusimpaan tarjoukseen Chelsea ei ole vielä vastannut.
Hudson-Odoin sopimus Chelsean kanssa jatkuu vuoteen 2020, mutta Valioliigassa hän on päässyt tällä kaudella pelaamaan vain kerran (42 minuuttia Watfordia vastaan). Chelsean omasta kasvatista on kiinnostunut tiettävästi myös Bundesliigaa johtava Borussia Dortmund.
Muun muassa ESPN:lle ja Der Spiegelille kirjoittava Raphael Honigstein arvioi, että saksalaisten suuri kiinnostus Hudson-Odoita kohtaan liittyy pitkälti myös toisen englantilaisnuorukaisen Jadon Sanchon nopeaan läpimurtoon Borussia Dortmundissa.
– Kyse ei ole äkillisestä kiinnostuksesta. Bundesliigajättien kultti on seurannut Hudson-Odoita jo jonkin aikaa, Honigstein totesi Sky Sportsille.
– Hänen osakkeensa ovat nousseet Borussia Mönchengladbachista Dortmundin tasolle, ja nyt aivan huipulle, kun Bayern on iskenyt silmänsä häneen.
– Kyse on Jadon Sancho -efektistä. Kaikki luulevat saavansa seuraavan Sanchon, ja luulen sen pätevän myös Hudson-Odoihin itseensäkin. Hänkin ehkä ajattelee olevansa seuraava Sancho, ja toistavansa Sanchon tempun Bundesliigassa, Honigstein uskoo.
Honigsteinin mukaan myös Bayern oli kiinnostunut Jadon Sanchosta, mutta tämä valitsi Dortmundin varmemman peliajan toivossa. Bayernissa edellä olivat Ribéry ja Robben, mutta Hudson-Odoin kohdalla tilanne on muuttumassa.
– Monet scoutit uskovat, että hän tulee lyömään läpi eurooppalaisessa jalkapalloilussa.
Honigsteinin mielestä on huolestuttavaa, etteivät Chelsea ja sen manageri Maurizio Sarri tunnista Hudson-Odoin arvoa. Nuorten pelaajien tilanne Englannissa on tutusti vaikea, ja Bundesliiga avaa väylän menestykseen.
– Saksalaisseurat löytävät 17-19 -vuotiaita pelaajia, jotka eivät mahdu isojen englantilaisseurojen pelaavaan kokoonpanoon. Niiden mielestä nämä pelaajat ovat valmiita pelaamaan missä tahansa.
– Se, että monet valioliigamanagerit ovat haluttomia peluuttamaan nuoria pelaajia ja seurat ovat haluttomia antamaan heitä suorille kilpailijoilleen, on johtanut kasvavaan kiinnostukseen Bundesliigassa. Siitä pullonkaulasta on todella hankalaa mahtua, joten Sanchon tapa on ainoa toimiva tie.
– Peliaika on viime kädessä tärkeintä ratkaisevassa 17-21 vuoden iässä. Englannissa puhutaan ”Bermudan kolmiosta”, johon näitä nuorukaisia katoaa. Se on yksi englantilaisen järjestelmän ja sen, ettei siellä ole reservijoukkueita, haittapuolia.
– Näillä pelaajilla ei ole paikkaa, minne mennä, ja Bundesliiga tarjoaa heille tien ulos, Honigstein korostaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Yhdistelylaina: Hyvä tapa selkeyttää omaa taloutta
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille