FC Lahdelle maailmankolkkia kiertänyt espanjalaispelaaja – nyt toista kertaa Suomessa
Kuva: Juha Tamminen
FC Lahti ja espanjalainen laitapelaaja Josué Currais Prieto eli Josu ovat solmineet vuoden mittaisen pelaajasopimuksen. Josu on 25-vuotias ja 176-senttinen. Hän on pelannut juniorina FE Figueresin, Girona FC:n, FC Barcelonan ja RCD Espanyolin organisaatioissa.
Josu pelasi ensimmäiset ottelut aikuisten tasolla Espanyolin reserveissä ja UE Olotissa. Espanjasta hän siirtyi kaudeksi 2013 Suomeen ja Ykkösen Seinäjoen Jalkapallokerhoon. Ensimmäisellä kaudella Josu palkittiin liiganousun lisäksi Ykkösen Vuoden pelaajana. Lisäksi hän ehti voittamaan SJK:n riveissä Liigacupin ja pelaamaan kuusi Veikkausliiga-ottelua ennen siirtoaan Italiaan.
Josu siirtyi Italiasta Puolan pääsarjan kautta Intian Superliigan Kerala Blastersiin. Josu pelasi Blastersin riveissä 14 ottelun sarjassa 11 peliä. Intiasta miehen tie vei Yhdysvaltoihin Wilmingtoniin. Josu palasi seuraavaksi kaudeksi takaisin Intiaan ja Kerala Blastersin paitaan ja pelasi jälleen isot minuutit finaaliin yltäneen seuransa väreissä.
Lisäksi Josu on käynyt pelaamassa kotimaassaan ja toistamiseen Yhdysvalloissa ennen Lahtea. Mastokaupungin ylpeyteen hän siirtyy Espanjan neljänneksi korkeimmalta sarjatasolta katalonialaisen UE Llagosteran riveistä. Josu on urallaan edustanut myös Espanjan alle 19-vuotiaiden maajoukkuetta.
Josu on harjoitellut FC Lahden kanssa kaksi viikkoa ja pelasi KuPS:a vastaan käydyssä ottelussa täydet minuutit.
– Olen iloinen sopimuksestani ja odotan innolla joukkueeseen liittymistä tammikuussa. Ensivaikutelmani seurasta on positiivinen. Näen, että seura haluaa saavuttaa paljon Veikkausliigassa tulevalla kaudella. Henkilökohtaisesti haluan auttaa joukkuetta kykyjeni mukaan, jotta voitamme mahdollisimman monta ottelua. Haluan myös pelata hyvää jalkapalloa ja mikä tärkeintä, nauttia joka hetkestä, kommentoi espanjalainen sopimustaan FC Lahden tiedotteessa.
LUE MYÖS:
- KuPS hävisi toistamiseen Konferenssiliigassa
- Jani Honkavaara puhui tulevaisuudestaan Djurgårdenissa
- Virallista: Tässä on SJK:n uusi päävalmentaja
- Haastattelu: Mikä Huuhkajien pelaamisessa mättää, Miro Tenho?
- Uefa jyrähti – Kansojen liigan huippuottelu pelataan ilman yleisöä
- SuomiFutiksen tiedot: Keskikenttäpelaaja jää SJK:hon – allekirjoittaa pitkän sopimuksen
- Trabzonsporille rajut seuraukset KuPS-ottelusta – Uefa mätkäisi sakot
- Ilveksen ex-päävalmentaja uuteen pestiin – sopimus julki
- HJK teki jättidiilin vedonlyöntiyhtiön kanssa: ”Suomen seurahistorian mittavin”
- Romano: Lionel Scalonin tulevaisuus ratkesi
- Uefa jyrähti – Kansojen liigan huippuottelu pelataan ilman yleisöä
- Trabzonsporille rajut seuraukset KuPS-ottelusta – Uefa mätkäisi sakot
- Ilveksen ex-päävalmentaja uuteen pestiin – sopimus julki
- HJK teki jättidiilin vedonlyöntiyhtiön kanssa: ”Suomen seurahistorian mittavin”
- SuomiFutiksen tiedot: Keskikenttäpelaaja jää SJK:hon – allekirjoittaa pitkän sopimuksen
- Haastattelu: Tarjosiko HJK sinulle jatkosopimusta, Teemu Pukki?
- Bayern München ja Arsenal kohtasivat Mestarien liigassa – mitä kävi Bukayo Sakalle?
- KuPSin europelissä tehdään todennäköisesti historiaa
- PSG:lle iso takaisku – tähtipelaaja loppukaudeksi sivuun pelikentiltä
- Romano: Lionel Scalonin tulevaisuus ratkesi