Huuhkajiin vielä yksi muutos – jälleen yksi debytantti Qatarin matkalle

Huuhkajat matkustaa perjantaina harjoitusleirille Qatariin, jossa kohdataan ystävyysotteluissa 8. tammikuuta Ruotsi ja 11. tammikuuta Viro. A-maajoukkueen vakiomiehiä matkassa on mukana vain muutama, ja sen sijaan debytantteja sitäkin enemmän.
Vain paria päivää ennen reissuun lähtöä joukkueeseen tehtiin vielä yksi muutos. KuPS:sta ensi kaudeksi HJK:hon siirtyvä Henri Toivomäki jää reissusta pois. Hänen tilalleen Markku Kanerva nosti puolustusryhmään Hongan laitapuolustajan Jonas Leväsen.
Levänen on joukkueessa jo yhdeksäs pelaaja, jolla ei ole pelattuja minuutteja A-maajoukkueessa.
12. tammikuuta 25 vuotta täyttävä vasen laitapuolustaja oli yksi veikkausliigakauden 2018 suuria onnistujia. Levänen pelasi täydet 90 minuuttia yhtä vaille kaikissa Hongan otteluissa ja teki yhden maalin. Väliin jäi ainoastaan elokuinen vierasottelu RoPS:ia vastaan, ja sekin pelikiellon takia.
Huuhkajien joukkue Qatarissa:
Jesse Joronen FC København
Rasmus Leislahti FC Honka
Walter Viitala –
Nicholas Hämäläinen Queen’s Park Rangers FC
Kaan Kairinen HJK
Robert Ivanov FC Honka
Juhani Ojala BK Häcken
Tim Sparv FC Midtjylland
Juho Pirttijoki GIF Sundsvall
Albin Granlund Örebro SK
Juha Pirinen Tromsø IL
Simon Skrabb IFK Norrköping
Rasmus Schuller Minnesota United
Lassi Lappalainen HJK
Sebastian Dahlström HJK
Glen Kamara Dundee FC
Robert Taylor Tromsø IL
Joona Toivio BK Häcken
Saku Ylätupa AFC Ajax
Jonas Levänen FC Honka
Eero Markkanen –
Rasmus Karjalainen KuPS
Tim Väyrynen Roda JC Kerkrade
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia