Maalivahtilegenda Magnus Bahnelle valmentajasopimus
Kuva: Juha Tamminen
Kolmosessa pelaava ÅIFK on tehnyt valmentajasopimuksen Magnus Bahnen kanssa.
Bahne, 39, tulee valmentamaan maalivahteja miesten edustusjoukkueesta sekä myös P20 ja P17 ikäluokkien maalivahteja.
Valtaosan omasta pelaajaurastaan FC Interissä viettänyt Bahne pelasi myös ulkomailla ruotsalaisissa Halmstads BK:ssa ja Assyriskassa. Kauden 2015 päätteeksi hanskat naulaan ripustanut Bahne halusi kuitenkin vielä takaisin kentälle.
– Lopettamiseni jälkeen ajatus valmentaa vielä joskus maalivahteja jäi elämään vahvasti takaraivoon. Perheen arki ei kuitenkaan mahdollistanut sen työn aloittamista heti vaan ensin piti saada perheen ns. normaali arki rullaamaan uusilla aikatauluilla, kommentoi Bahne ÅIFK:n tiedotteessa.
– ÅIFK:n uusi valmennuspäällikkö Jarkko Tallqvist esitti minulle joulukuussa ehdotuksen, johon tässä vaiheessa elämää oli helppo ja ilo tarttua. Valmennan seuran vanhimpia maalivahteja edustuksesta B-junioreihin talven aikana kerran viikossa.
– Koen että minulla on paljon tietotaitoa jaettavaksi maalivahdeille ja juuri sovitun kaltainen yhteistyö ÅIFK:n kanssa on tähän loistava mahdollisuus. Katsotaan mitä tulevaisuus tuo tullessaan valmennusrintamalla, mutta tästä tilaisuudesta on hienoa aloittaa. Henki seurassa vaikuttaa positiiviselta sekä energiseltä ja yritän osaltani vahvistaa sitä tunnetta.
Åbo IFK - Magnus Bahne seuran maalivahtivalmentajaksi aifk.fi/uutiset/26641/… #kolmonen
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Calciomercato: Kapteeni jättämässä Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon
- Turkin maajoukkuepeluri jättää Dortmundin tammikuussa
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Ilvekselle tärkeitä sopimuksia
- Serie A:sta rävähti karu tiedote: liiga perui suunnitelman, joka olisi voinut mullistaa sarjaohjelman