Maalivahtilegenda Magnus Bahnelle valmentajasopimus
Kuva: Juha Tamminen
Kolmosessa pelaava ÅIFK on tehnyt valmentajasopimuksen Magnus Bahnen kanssa.
Bahne, 39, tulee valmentamaan maalivahteja miesten edustusjoukkueesta sekä myös P20 ja P17 ikäluokkien maalivahteja.
Valtaosan omasta pelaajaurastaan FC Interissä viettänyt Bahne pelasi myös ulkomailla ruotsalaisissa Halmstads BK:ssa ja Assyriskassa. Kauden 2015 päätteeksi hanskat naulaan ripustanut Bahne halusi kuitenkin vielä takaisin kentälle.
– Lopettamiseni jälkeen ajatus valmentaa vielä joskus maalivahteja jäi elämään vahvasti takaraivoon. Perheen arki ei kuitenkaan mahdollistanut sen työn aloittamista heti vaan ensin piti saada perheen ns. normaali arki rullaamaan uusilla aikatauluilla, kommentoi Bahne ÅIFK:n tiedotteessa.
– ÅIFK:n uusi valmennuspäällikkö Jarkko Tallqvist esitti minulle joulukuussa ehdotuksen, johon tässä vaiheessa elämää oli helppo ja ilo tarttua. Valmennan seuran vanhimpia maalivahteja edustuksesta B-junioreihin talven aikana kerran viikossa.
– Koen että minulla on paljon tietotaitoa jaettavaksi maalivahdeille ja juuri sovitun kaltainen yhteistyö ÅIFK:n kanssa on tähän loistava mahdollisuus. Katsotaan mitä tulevaisuus tuo tullessaan valmennusrintamalla, mutta tästä tilaisuudesta on hienoa aloittaa. Henki seurassa vaikuttaa positiiviselta sekä energiseltä ja yritän osaltani vahvistaa sitä tunnetta.
Åbo IFK - Magnus Bahne seuran maalivahtivalmentajaksi aifk.fi/uutiset/26641/… #kolmonen
LUE MYÖS:
- PSG:n puolustaja oikeuden eteen – Kylian Mbappé saatetaan kutsua todistajaksi
- Cristiano Ronaldo jatkaa yhä maajoukkueessa – puhui suoraan uransa lopusta
- Portugalin päävalmentajalta iso päätös Cristiano Ronaldon suhteen – ”Totta kai…”
- Nyt näyttää pahalta – Huuhkaja-kärki avaa tilannettaan
- Lehti: Suomalaisluotsi Skotlannin suurseuran tutkassa
- Entinen Ballon d’Or -voittaja ihmettelee nykyistä kampanjointia: ”Se on hassu palkinto”
- Kylian Mbappé: Joukkuepalkinnot ovat saaneet liikaa painoarvoa
- Entinen huipputoppari löysi seuran – iso apu keskikastin joukkueelle
- Toni Koskela potku-uhan alla Ruotsissa: ”Jalkapallovalmentajana tiedät, että jokaista päivää arvioidaan”
- Haastattelu: Jevgeni Baškirov on kuntouttanut polveaan lähes puoli vuotta – ”En toivo tätä kenellekään”
- Tijjani Reijnders sanoi ääneen sen, mitä moni ei uskalla: Saudi-siirron syy oli raha
- Entinen huipputoppari löysi seuran – iso apu keskikastin joukkueelle
- Toni Koskela potku-uhan alla Ruotsissa: ”Jalkapallovalmentajana tiedät, että jokaista päivää arvioidaan”
- Suomi jättisuosikkina San Marinon kaatoon – Huuhkajilta suorat sanat: ”Ei hirveästi kiinnosta, miltä se näyttää katsojan silmään”
- Haastattelu: Jevgeni Baškirov on kuntouttanut polveaan lähes puoli vuotta – ”En toivo tätä kenellekään”
- Huuhkajien Topi Keskinen todisti outoa tilannetta Tanskassa: ”Olihan se erikoinen setti”
- Haastattelu: Ilari Kangasniemi yrittää nyt sopeutua Leicesteriin
- Kylian Mbappé: Joukkuepalkinnot ovat saaneet liikaa painoarvoa
- Haastattelu: Ivan Piñol vaatii TPS:ltä lisää kunnianhimoa – tulevaisuus auki: ”Tämä on minulle ratkaiseva hetki”
- Juho Lähteenmäellä, 20, väkevä kausi – nyt Huuhkajiin: ”Mittaamaan omaa tasoa”