FC Interin tähtihankinta tehnyt vaikutuksen joukkuekaveriinsa: ”Taitava, voimakas ja tehokas pelaaja

FC Interin Mikko Kuningas on vakuuttunut uuden joukkuekaverinsa Filip Valenčičin otteista.
Aiemmin Veikkausliigassa PS Kemiä ja Helsingin Jalkapalloklubia edustanut Valenčič, 27, siirtyi helmikuun alussa lainalle Interiin norjalaisesta Stabækista.
Kaudella 2017 Veikkausliigan parhaaksi pelaajaksi valittu slovenialaistaituri on tehnyt kahdessa pelaamassaan Suomen Cupin ottelussa yhteensä kolme maalia.
– Filip on todella merkittävä palanen joukkueessamme. Hän on taitava, voimakas ja tehokas pelaaja. Minulla ei ollut aiempaa käsitystä hänestä ihmisenä kentän ulkopuolella. En olisi uskonut, että noin hyvä pelaaja on luonteeltaan noin nöyrä ja jalat maassa kulkeva tyyppi. Senkin puolesta hän on joukkueeseemme loistava lisä, Kuningas kommentoi Veikkausliigan sivuilla.
– Meillä on joukkueessa kaikin puolin hyvä yhteishenki. Porukka on hitsautunut hyvin yhteen. Moni meistä on varmasti samaa mieltä, että joukkueessamme on nautittavaa treenata ja pelata.
Jatkopaikkansa cupissa varmistanut Inter kohtaa lohkovaiheen viimeisessä ottelussaan Hongan vieraissa ensi lauantaina.
LUE MYÖS: Näkökulma: Suomen Cupin päättömyydet jatkuvat – HJK pelattavissa ulos sopivilla tuloksilla
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”