Valioliigatähdeltä arvoturnaus väliin lapsen syntymän takia? Valmentaja armoton: ”Mukana koko ajan tai ei ollenkaan”
Kuva: Getty Images
Meksikon maajoukkue sai tammikuussa uuden valmentajan, kun joukkueen ruoriin nimitettiin argentiinalainen Gerardo ”Tata” Martino. 56-vuotias Martino on valmentanut aiemmin muun muassa Barcelonaa ja Atlanta Unitedia, sekä Paraguayn että Argentiinan maajoukkueita.
Meksiko on voittanut Martinon alaisuudessa pelaamat kaksi otteluaan, kun Chile kaatui 3-1 ja Paraguay 4-2. Akuutein projekti tähtää 15.6.-7.7. pääosin Yhdysvalloissa, mutta osin myös Jamaikalla ja Costa Ricassa pelattavaan Gold Cupiin eli Copa de Oroon. Gold Cup on Pohjois- ja Keski-Amerikan mestaruusturnaus, joka pelataan tänä vuonna ensimmäistä kertaa 16 joukkueen voimin.
Maanosaliiton johtava jalkapallomaa Meksiko saattaa kuitenkin joutua kisoihin ilman kaikkien aikojen parasta maalintekijäänsä, 51 maalia 108 maaottelussa tehnyttä Javier Hernándezia. Valioliigan West Hamissa ammattiaan harjoittava ”Chicharito” odottaa nimittäin naisystävän kanssa pariskunnan ensimmäistä lasta, ja lapsen on määrä syntyä kesken arvoturnauksen.
Gerardo Martinon pirtaan tämä ei sovi, vaan argentiinalaisluotsi väläytteli realistisena pitämäänsä mahdollisuutta jättää Chicharito perheenlisäyksen takia ulos Meksikon joukkueesta.
– Olemme keskustelleet tilanteesta. Minun kantani on, että en suunnittele päästäväni pelaajaa pois joukkueesta kolmeksi päiväksi kesken turnauksen. Minun mielestäni on parempi, että mukana ollaan alusta lähtien tai ei ollenkaan, Martino totesi TDN:n haastattelussa.
– Keskustelen aina kaikkien pelaajieni kanssa ja otan kaikenlaiset tilanteet huomioon. On julkista tietoa, että hänen naisystävänsä odottaa pariskunnan ensimmäistä lasta, joka syntyy todennäköisesti kesken Gold Cupin. Tätä tilannetta meidän täytyy harkita.
Meksiko pelaa kisoissa samassa alkulohkossa Kanadan, Kuuban ja Martiniquen kanssa.
Kisojen kaikki alkulohkot on listattuna alla:
A: Meksiko, Kanada, Kuuba, Martinique
B: Costa Rica, Haiti, Nicaragua, Bermuda
C: Honduras, Jamaika, El Salvador, Curacao
D: USA, Panama, Trinidad & Tobago, Guyana
Lähde: AS
LUE MYÖS:
- Roberto Mancini ja Zinédine Zidane välttivät Jürgen Kloppin kohtalon Kansojen liigassa
- Huuhkajilta ulostulo Valko-Venäjää ja Ukrainaa koskien – lue sanasta sanaan
- Lukas Hradecky tulenarasta Valko-Venäjän kysymyksestä: ”Jos joku olisi nostanut kättään…”
- Näin Jacob Friis ennakoi Valko-Venäjän kohtaamista: ”Ei ole San Marino”
- Paikallismedia: Toni Koskela jää Kalmariin
- Katso: KuPS-hyökkääjä Jaime Moreno iski komean maalin maajoukkueessa
- Virallista: VPS:n ensi kauden päävalmentaja selvillä
- MM-kisojen sensaatiomaalivahti kaipaa vanhaa elämäänsä: ”Olen menettänyt kaiken rauhan”
- Virallista: Leo Waltan valmentaja sai potkut
- Portugali päihitti Norjan Kansojen liigassa – Cristiano Ronaldo jätettiin penkille
- Lähde: Suomalaislupaus myytiin MLS:ään – pelaaja kieltäytyi ja siirto kariutui
- Koronakohu kasvaa – jo toinen pelaaja ulos maajoukkueesta
- Portugali päihitti Norjan Kansojen liigassa – Cristiano Ronaldo jätettiin penkille
- Virallista: Leo Waltan valmentaja sai potkut
- Peli poikki, shotti huiviin ja tuoppi käteen – Werder Bremenin legendojen ottelussa oli mielenkiintoinen väliaika
- MM-kisojen sensaatiomaalivahti kaipaa vanhaa elämäänsä: ”Olen menettänyt kaiken rauhan”
- Lamine Yamal paljasti, mitä sanoi Lionel Messille MM-finaalin jälkeen
- Virallista: VPS:n ensi kauden päävalmentaja selvillä
- Romano: Mo Salah saa rinnalleen maailmanmestarin – yllättävä diili valmis
- Paikallismedia: Toni Koskela jää Kalmariin