Jürgen Kloppilta heitto futisnörteille: ”Pelasimme parhaan vierasottelumme Mestarien liigassa”

Liverpoolin finaalipaikka Mestarien liigassa vaikuttaa tällä hetkellä kaukaa haetulta, sillä Barcelona oli keskiviikkona Camp Noulla parempi maalein 3-0. Tappiosta huolimatta Liverpoolin valmentaja Jürgen Klopp oli omiensa peliesitykseen tyytyväinen, joskaan tulokseen luonnollisesti ei.
– En tiedä, voimmeko pelata juurikaan paremmin. Minusta tämä oli paras vierasottelumme Mestarien liigassa – ei vain tällä kaudella, vaan viime kausi mukaan luettuna, Klopp sanoi pelin jälkeen BBC:n mukaan.
– Kerroin pojille, että olen ylpeä pelaamisestamme. Olin täydellisen tyytyväinen siitä, että pelasimme tällaista jalkapalloa tällaista joukkuetta vastaan.
– Viime kädessä se ei kuitenkaan kiinnosta ketään. Sitä miettivät luultavasti vain jalkapallonörtit, koska kyse on lopputuloksesta, ja me hävisimme 0-3.
– Voin tehdä tämän pelin kanssa todella hyvin töitä. Käytän tätä ottelua näyttääkseni pojille, mikä on mahdollista. Se oli rohkea esitys, joka oli hyvin intohimoinen ja eloisa, ja monina hetkinä luova ja suora.
Välieräpelin toisella puoliajalla Liverpool piti enemmän palloa (57,4 %), syötti enemmän kuin Barcelona (284-217) ja laukoi useammin kohti maalia (4-3). Päätösjakson maalit menivät kuitenkin Barcelonan eduksi 2-0.
– Oli mahtavaa, kuinka aiheutimme Barcalle vaikeuksia ja hallitsimme toista puoliaikaa. Tällaista jalkapallo kuitenkin on. Kyse on maalinteosta, ja Barcelona teki kolme maalia ja me emme yhtään, Klopp kuittasi.
[readmore from=Liverpool]
– Pojat pelasivat huippuottelun, mutta Barcelonaa vastaan pelatessa muutamakin maalintekopaikka voi riittää kääntämään pelin heidän edukseen.
Vierasmaalitta jääminen tekee Liverpoolin haasteesta todella kovan, mutta Klopp ei heitä pyyhettä kehään.
– Ennen tätä ottelua mahdollisuutemme olivat paremmat – nyt tehtävä on vaikea. Se, että Barcelona voi panostaa vastahyökkäyksiin, ei auta meitä. Siltä on vaikea välttyä, mutta koska puhumme jalkapallosta, meidän täytyy silti yrittää, Klopp totesi.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä