Kohua herättäneet rasistiset huutelut painettiin villaisella – ”Sanooko Serie A kyllä rasismille?”
Kuva: Getty Images
Italian jalkapalloilua ovat kuohuttaneet kuluvan kauden aikana useat rasistiset kohut, joista kaikkein puhutuin on epäilemättä Moise Keanin ja Blaise Matuidin tapaus. Juventuksen tummaihoisia pelaajia herjattiin rasistisesti 2.4. pelatussa ottelussa Cagliaria vastaan. Pelin jälkeen närkästystä nostatti myös Juventus-toppari Leonardo Bonuccin kommentti, jonka mukaan ”yleisö ja Kean ovat yhtä syyllisiä tapahtuneeseen”.
Nyt Serie A on tehnyt päätöksen, ettei se rankaise Cagliaria rasistisista huuteluista. Liigan kurinpitovaliokunta myönsi, että ottelussa kuultiin chantteja, joita se kuvaili ”varmasti moitittaviksi”, mutta kurinpitäjien mielestä chanteilla oli vain ”rajallisesti merkitystä”.
Moise Kean, joka sai kuulla buuauksia, ”apinaääntelyitä” ja herjoja koko pelin ajan, tuuletti 2-0 -maaliaan seisomalla Cagliarin fanien edessä kädet sivuilleen levitettyinä. Kean itse oli kuitenkin ainoa, joka lopulta sai ottelun tapahtumista rangaistuksen. Hänelle langetettiin jo aiemmin 2 000 euron sakot sukeltamisesta.
Tyrmistyksensä Serie A -organisaation päätöksestä on esittänyt muun muassa brittilegenda Ian Wright. Pettymys rangaistuksetta jättämiseen on joka tapauksessa laajaa.
Serie A takes the lead in the battle against the scourge of racism.
SPOILER ALERT: They don’t #shameonSerieA #SayNoToRacism theguardian.com/football/2019/…
SPOILER ALERT: They don’t #shameonSerieA #SayNoToRacism theguardian.com/football/2019/…
So rather than #SayNoToRacism, Serie A is saying Yes to racism?
Fuck that weak ass league & their half empty stadiums anyways
Fuck that weak ass league & their half empty stadiums anyways
Serie A has decided not to punish Cagliari for their fans' racist abuse of Moise Kean, although they have admitted their actions were "reprehensible".
More: bbc.in/2vWNiIH
More: bbc.in/2vWNiIH
"Little relevance to the game" That's more of a reason to dish out punishments then. As Racism has no part in Football. How can anyone racially abuse someone and call themselves a Supporter, a Man or a Teammate. Serie A is becoming one racist, spineless joke of a league.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Romano: Italian MM-katastrofi koitui myös Gianluigi Buffonin kohtaloksi
- Italian jättiflopilla raju seuraus – iso pomo ulos
- Väite: Gennaro Gattuso ulos – kuka on Italian seuraava päävalmentaja?
- Veikkausliigaennakko 2026: KuPS altavastaajana mestaruustaistelussa
- Haastattelu: Miika Nuutinen avasi KuPSin tavoitteita
- Toni Korkeakunnas löysi uuden työnantajan – ura jatkuu ulkomailla
- Haastattelu: Joni Lehtonen astuu suuriin saappaisiin Ilveksessä
- Veikkausliigan pelaajabudjetit kaudella 2026 – HJK ykkönen, suurin muutos Kuopiossa
- MTV: Ilveksessä tapahtuu – valmentaja ulos!
- Veikkausliigaennakko 2026: Ilves lähtee kauteen haastajana
- MTV: Ilveksessä tapahtuu – valmentaja ulos!
- Uusi maa Fifan rankingin kärkeen – Huuhkajille nousua
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Haastattelu: Jesse Öst reagoi esimerkillisesti pienempään rooliin HJK:ssa
- Veikkausliigaennakko 2026: AC Oulu nousee pohjamudista kärkikahinoihin
- Veikkausliigan pelaajabudjetit kaudella 2026 – HJK ykkönen, suurin muutos Kuopiossa
- Veikkausliigaennakko 2026: Ilves lähtee kauteen haastajana
- Oulussa valmistaudutaan historialliseen kauteen – Rasmus Karjalainen: ”Voimme luoda jotain pysyvää”
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Huuhkajien Arttu Hoskosesta harmittava tieto


