Karmiva vamma pilasi Veikkausliigan huippupuolustajan siirtotoiveet ulkomaille – jatkosopimus viritteillä

Jonas Levänen loukkaantui pahasti tammikuussa Suomen A-maajoukkueen harjoituksissa. Helmikuussa odotti polvileikkaus, josta kuntoutuminen etenee pienin askelin. Hyvällä tuurilla Levänen saatetaan nähdä pelikentillä vielä tänä syksynä.
Viime kausi oli häneltä hyvin vahva. Siitä kertoo kutsu Huuhkajiin. Hyvän sesongin seurauksena hän sai ”pieniä kyselyitä” ulkomaalaisista seuroista, mutta vielä ei ollut aika lähteä.
Tämän kauden piti olla se kausi, jonka jälkeen Levänen siirtyy ulkomaan kentille. Vamma kuitenkin vesitti suunnitelmat.
– Tämän kauden jälkeen oli viimeistään se aika, kun olisin tähdännyt. Vielä kun tuli se maajoukkuekutsu siihen, niin siinä vaiheessa nousivat fiilikset ulkomaita kohtaan, Levänen kertoi Suplan Veikkausliiga ja Naisten liiga -podcastissa.
– Nyt meni vähän setit uusiksi. Saa nähdä, mitä tulee sitten tehtyä tämän kauden jälkeen, hän pyöritteli.
Hän on keskustellut mahdollisesta jatkosopimuksesta Hongan kanssa ja toivoo, että uusi diili saataisiin solmittua. Leväsen, 25, nykyinen sopimus espoolaisseuraan päättyy tämän kauden jälkeen.
– Ollaan oltu (keskusteluissa) ja toivonkin, että päästään jossain vaiheessa maaliin siinä asiassa. Todella mielelläni jatkaisin täällä. Jos en ulkomaille tästä lähde, niin mieluusti pelaan Hongassa. Tämä on käytännössä yksi ainoista seuroista, missä haluaisin Suomessa pelata. Tämä on kasvattiseurani ja nautin suuresti täällä olemisesta.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia