Poliisi otti Huuhkajien fanimarssin yhteydessä kaksi henkilöä kiinni soihtujen käytön takia

Sisä-Suomen poliisilaitos kertoi eilen, lauantaina, sosiaalisessa mediassa, että se otti kaksi henkilöä kiinni Huuhkajien fanimarssin yhteydessä soihtujen käytön vuoksi.
Poliisi tiedotti kello 17.40, että Bosnia-Hertsegovinan kannattajien kulkue lähti liikkeelle hotelli Ilveksen edestä kohti Ratinan stadionia, jossa Huuhkajat kohtasi Bosnia-Hertsegovinan EM-karsintaottelussa. Poliisi veti vieraskannattajien kulkueen, jossa oli arviolta 400-500 henkeä.
[readmore from=Huuhkajat]
Noin varttia myöhemmin poliisi tiedotti, että vieraskannattajien kulkue saapui stadionille. Poliisin mukaan kulkueessa nähtiin muutamia soihtuja, mutta ”niistä ei aiheutunut vaaraa tai haittaa sivullisille”.
#poliisi #tampere #ratina #EM2020
Hieman ennen kuutta lähti liikkeelle Suomen kannattajien fanimarssi, myöskin poliisin vetämänä. Noin 20 minuuttia myöhemmin poliisi kertoi, että noin 500 hengen kulkue oli edennyt kohti stadionia rauhallisesti.
Aloitusvihellykseen oli aikaa noin 20 minuuttia, kun poliisi ilmoitti, että se oli ottanut kiinni kaksi henkilöä stadionin portin läheisyydestä soihtujen käytön takia.
Suomi voitti ottelun 2-0 Teemu Pukin maaleilla ja nousi karsintalohkossaan toiseksi. (Lue otteluraportti) Palloliiton tiedotteen mukaan Ratinan stadionille oli kerääntynyt 16 103 katsojaa, joka on toiseksi suurin yleisömäärä Helsingin ulkopuolella pelatussa maaottelussa.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot