Vahid Hambon ura jatkuu Baltiassa – suoraan mestaruustaisteluun

Suomalaishyökkääjä Vahid Hambo on löytänyt uuden työnantajan. 24-vuotias Hambo jatkaa uraansa liettualaisessa FK Sūduvassa.
HJK:ssa juniorikasvatuksensa saanut Hambo on pelannut uransa aikana myös Ilveksessä, Interissä, SJK:ssa ja RoPS:ssa. Ulkomailta hän on hakenut kokemuksia Sampdorian akatemiasta, Brightonista sekä viimeksi romanialaisesta Astra Giurgiusta.
Hambon sopimus Astran kanssa kuitenkin purettiin kesällä. Hambo pelasi Astrassa kaikkiaan kahdeksassa ottelussa yhteensä 211 peliminuuttia. Maaleja hän teki kaksi, molemmat Romanian cupin puolivälierässä.
Suomen nuorisomaajoukkueissa maaleja liukuhihnalta sylkenyt Hambo on Sūduvan mukana jo perjantaina, kun joukkue kohtaa vieraskentällä Atlanta Klaipedan. Seuraavassa kotiottelussaan Sūduva kohtaa tiistaina Liettuan cupin välierissä Žalgirisin.
[readmore from=Hambo-Vahid]
Sūduva voitti kahdella viime kaudella Liettuan mestaruuden. Tällä kaudella se on sarjassa toisena, sarjakärki Žalgirisia seitsemän pistettä vähemmän keränneenä. Sūduva on tosin pelannut kolme ottelua vähemmän.
Sūduva oli mukana myös europeleissä, joissa se pelasi kesän aikana neljä otteluparia. Sūduva putosi Mestarien liigan lohkovaiheeseen edenneelle Belgradin Punaiselle Tähdelle yhteismaalein 1-2, ennen kuin Punainen Tähti kohtasi karsinnoissa HJK:n. Myöhemmin Sūduva pudotti jatkosta muun muassa israelilaisen Maccabi Tel Avivin. Taival kuitenkin katkesi Eurooppa-liigan playoff-kierroksella unkarilaiseen Ferencvarosiin yhteismaalein 2-4.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ranskan MM-kisavoittaja vaihtamassa seuraa
- Rymistelyä siirtomarkkinoilla! Englannin maajoukkuemies uuteen seuraan
- Euroopan suurseurat jysäyttivät jättikaupan
- Erik ten Hagille potkut Leverkusenista kolmen ottelun jälkeen!
- Lukas Hradecky ja Rasmus Schüller joutuvat jäämään sivuun Huuhkajista
- Djurgården-luotsi Jani Honkavaara menettämässä kaksi avainpelaajaansa siirtoikkunan loppuhetkillä
- José Riveiro sai potkut – pesti Egyptin suurseurassa kesti vain muutaman kuukauden
- FC Interin tähti selvisi säikähdyksellä pahannäköisestä yhteentörmäyksestä: ”Onneksi pääsen kotiin jo tänä iltana”
- Lehti: Marcus Forss lähdössä lainalle Englannin kolmostasolle
- Lukas Hradecky joutui jättämään AS Monacon ottelun kesken loukkaantumisen vuoksi
- Djurgården-luotsi Jani Honkavaara menettämässä kaksi avainpelaajaansa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Huuhkajien kärkimies tulikuumana – maalipörssin kärjessä, mutta ei kertaakaan avauksessa
- Erik ten Hagille potkut Leverkusenista kolmen ottelun jälkeen!
- KuPSin puitteet hämmentävät Euroopassa: ”Mikähän mahtaa olla vieraspäädyn kapasiteetti?”
- Jamie Vardy siirtyy Serie A:han
- Lehti: Marcus Forss lähdössä lainalle Englannin kolmostasolle
- José Riveiro sai potkut – pesti Egyptin suurseurassa kesti vain muutaman kuukauden
- KuPSin Konferenssiliigan otteluohjelma julkaistu
- FC Interin tähti selvisi säikähdyksellä pahannäköisestä yhteentörmäyksestä: ”Onneksi pääsen kotiin jo tänä iltana”
- PSG-tähdeltä uskomaton hattutemppu! Kaksi saksarimaalia seitsemään minuuttiin