AC Milan painoi paniikkinappulaa: uudelle valmentajalle pikapotkut – fanit pettyivät rankasti huhuihin seuraajasta
Kuva: Getty Images
Italian Serie A:n AC Milan on antanut potkut päävalmentajalleen Marco Giampaololle.
Giampaolo, 52, nimitettiin pestiin vasta kesäkuussa ja hän ehti johdattaa Milanin vain seitsemään otteluun.
Rossoneri voitti kuitenkin noista peleistä vain kolme ja hävisi muut. Voitoista kaksi tuli sarjanousijoita vastaan, ja italialaisluotsin viimeiseksi otteluksi jäi viime lauantain 2-1-voitto Genoasta, joka on tällä hetkellä putoamisviivan alapuolella. Milan sai runsaasti kritiikkiä myös voittaessaan, sillä sen esitykset kielivät yhtenäisen pelitavan puutteesta.
Aiemmin urallaan Giampaolo on valmentanut Sampdoriaa, Empolia, Cremonesea, Bresciaa, Cesenaa, Catania, Sienaa, Cagliaria ja Ascolia.
Italialaismediassa hänen seuraajakseen on povattu Stefano Piolia, joka erosi viime huhtikuussa Fiorentinasta valmennettuaan joukkuetta kesästä 2017 lähtien.
Milanin kannattajat eivät ole ottaneet tyytyväisinä vastaan huhuja Piolin nimityksestä. Aihetunniste #PioliOut (Pioli ulos) nousi Italiassa Twitterin suosituimmaksi puheenaiheeksi jo ennen kuin Milan tiedotti Giampaolon potkuista.
Serie A:ssa nähtiin yhdet valmentajapotkut myös maanantaina, kun jumbojoukkue Sampdoria antoi kenkää Eusebio Di Francescolle, joka aloitti Giampaolon tavoin uudessa pestissään vasta kesällä.
LUE MYÖS:
- Haastattelu: Matias Siltanen jäi Djurgårdeniin taistelemaan Ruotsin mestaruudesta – ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Brasilialainen teinipoika, 14, on futismaailman kuumimpia tulevaisuuden nimiä – somessa miljoonia seuraajia
- Johan on valinnanvaraa: Jürgen Klopp nimesi kaksi erillistä kokoonpanoa Saksasta
- Kuka Pohjanpalo? Norjalaishyökkääjä loistaa yllättäen Palermon kuumimpana maalipyssynä
- Yhdysvalloissa tapahtuu jotain poikkeuksellista – 16-vuotias poika mättää tehoja samaa tahtia Lionel Messin kanssa
- Saudi-fanit pilkkasivat kuollutta Diogo Jotaa – kova rangaistus napsahti
- KuPS hankki ”tulevaisuuden pelaajan” Gambiasta
- 6-0! HJK murskavoittoon UEFA Youth Leaguessa
- Tammela täyttymässä Pikkuhuuhkajien Espanja-otteluun – Mika Lehkosuo: ”Olisihan se mageeta”
- Expressen: Djurgårdenin tähtipelaaja herätti Barcelonan kiinnostuksen
- Yhdysvalloissa tapahtuu jotain poikkeuksellista – 16-vuotias poika mättää tehoja samaa tahtia Lionel Messin kanssa
- 6-0! HJK murskavoittoon UEFA Youth Leaguessa
- Expressen: Djurgårdenin tähtipelaaja herätti Barcelonan kiinnostuksen
- KuPS hankki ”tulevaisuuden pelaajan” Gambiasta
- Haastattelu: Jacob Friis perusteli pelaajavalintojaan – tästä syystä huippulupauksia jäi ulos
- Saudi-fanit pilkkasivat kuollutta Diogo Jotaa – kova rangaistus napsahti
- Haastattelu: Joona Veteli siirtyi HJK:hon voittaakseen Veikkausliigan mestaruuden
- Tammela täyttymässä Pikkuhuuhkajien Espanja-otteluun – Mika Lehkosuo: ”Olisihan se mageeta”
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Jacob Friis kertoi mielipiteensä Leo Wallan MLS-siirrosta