Huuhkajien kannattajaryhmän puheenjohtaja kertoi fanien kannan Ylelle Jari Litmasen kohuttaneista Qatar-puheista – ”Olisi voinut harkita tarkemmin”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen kaikkien aikojen jalkapalloilija Jari Litmanen kehui hiljattain Qatarissa vuonna 2022 järjestettävien MM-kisojen järjestelyjä turnauksen järjestelykomitean verkkosivuilla.
Kehujensa jälkeen Litmanen joutui myrskyn silmään. Sen jälkeen ”Kuningas” selitti medialle kyselyjen perusteella jaetun lausunnon kautta, mitä tarkalleen tarkoitti Qatariin liittyvillä puheillaan. ”Litti” sanoi ottaneensa kantaa vain ja ainoastaan MM-kisoihin liittyviin urheilullisiin asioihin.
Lisää aiheesta voit lukea täältä.
Huuhkajien eli Suomen Maajoukkueen Kannattajat ry:n (SMJK) puheenjohtaja Jussi Hartikainen kertoi Yle Urheilulle, mitä mieltä faniryhmä on Litmasen lausunnoista. Muun muassa Qatarin ihmisoikeusrikkomukset ja kisapaikkarakentajien kuolemat ovat puhuttaneet jo pitkään.
– Litmanen oli hieno pelaaja, mutta hän olisi voinut tässä tilanteessa harkita tarkemmin sanomisiaan. Mielestämme kukaan ei voi täysin kritiikittömästi katsoa vain tulevia MM-kisapaikkoja, Hartikainen sanoi Ylelle.
SMJK julkisti maanantaina tiedotteen, jossa se toivoi Huuhkajien leireilevän jatkossa vain niissä maissa, joissa ihmisoikeusasiat ovat kunnossa. Huuhkajat leireili tammikuussa Qatarissa.
Palloliiton puheenjohtaja Ari Lahti kertoi hiljattain, että Qatar on yksi vaihtoehto myös ensi vuoden leirille.
– Palloliitosta on tullut julkisuuteen sellaista viestiä, että Qataria pidettäisiin yhä täysin realistisena harjoituspaikkana, Hartikainen sanoi.
Hartikaisen mukaan SMJK ei suunnittele Palloliiton toimintaan kohdistuvien mielenilmausten järjestämistä tulevissa Huuhkajien EM-karsintaotteluissa. Suomi kohtaa lauantaina Bosnia ja Hertsegovinan vieraissa ja tiistaina 15.10. Armenian Turussa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Harry Kane rikkoi kovan rajapyykin – Cristiano Ronaldo jäi taakse
- Alan Shearer nosti yhden asian esiin Englannin pelistä: ”Moni huippujoukkue”
- Näkökulma: MM-kisojen uusi formaatti loi lohkovaiheeseen epäreilun asetelman
- Luka Modric teki MM-historiaa
- Kanadalle kovia uutisia: Bayern Münchenin tähtipelaaja taas pelikunnossa
- MM-kisapettymys oli liikaa – menestysvalmentaja erosi
- Alkulohkot paketissa – näin MM-kisojen pudotuspelit jatkuvat
- LIVESEURANTA: Etelä-Afrikka ja Kanada avaavat MM-kisojen pudotuspelit
- Uskomatonta draamaa lisäajalla – Itävalta putosi jatkosta ja nousi takaisin kuin ihmeen kaupalla
- Harry Kane teki historiaa – näin kävi MM-kisojen L-lohkossa
- Uruguayn maalivahdin katastrofikisoille ei ole vertaista koko MM-historiassa
- Harry Kane teki historiaa – näin kävi MM-kisojen L-lohkossa
- Virallista: Ilmari Niskanen löysi uuden seuran
- FC Lahden päävalmentaja sai tarpeekseen – vaatii VAR:ia Veikkausliigaan
- Piskuisen maan MM-menestys tuo mukavan rahapotin suomalaisseuralle
- Vinícius Júniorin maali hylättiin – Brasilian jalkapalloliitto vaatii tuomarikieltoa
- Lionel Messin uusi patsas herättää kaksimielisiä mielleyhtymiä
- Uruguayn maalivahti halusi itse tulla vaihtoon jättimokansa jälkeen
- Alkulohkot paketissa – näin MM-kisojen pudotuspelit jatkuvat
- HJK tyrmättiin Töölössä – näin Joonas Rantanen kommentoi murskatappiota