Lukas Hradecky vertaa joukkuekaveriaan Robert Lewandowskiin: ”Vaikea keksiä parempaa viimeistelijää”
Kuva: Getty Images
Huuhkajien ja Bayer Leverkusenin ykkösmaalivahti Lukas Hradecky vertaa seurajoukkuekaveriaan Lucas Alariota Bayern Münchenin tähtihyökkääjään Robert Lewandowskiin.
Argentiinalaishyökkääjä Alario, 27, siirtyi Leverkuseniin kesällä 2017 ja Hradecky, 29, vuoden myöhemmin. Alario on pelannut seurassa 74 ottelua, joissa hän on tehnyt yhteensä 27 maalia. Osumista kaksi viimeisintä syntyi joukkueen kahdessa edellisessä ottelussa.
Puolan maajoukkuekärki Lewandowski, 31, on 215 osumallaan Bundesliigan historian neljänneksi paras maalintekijä. Hänen edellä ovat vielä Jupp Heynckes (220), Klaus Fischer (268) ja Gerd Müller (365). Lewandowski on paukuttanut tällä kaudella 15 ottelussa yhteensä 19 maalia, kun kaikki kilpailut lasketaan mukaan.
Alario on viimeistellyt kuluvalla sesongilla kolme osumaa. Hradecky näkee joukkuekaverinsa ja Lewandowskin välillä yhtäläisyyksiä.
– Minun on vaikea keksiä parempaa viimeistelijää, käytti hän jalkojaan tai päätään, kommentoi Hradecky Sport Bildille.
– Hän on Lewandowskin tyyppinen.
Bayer Leverkusenin seuraava ottelu on ensi lauantaina, jolloin se kohtaa Bundesliigan sarjakärjen Borussia Mönchengladbachin kotikentällään.
Lähde: Bulinews
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pikkuhuuhkajat raateli taas – Espanjakin kalpenee rinnalla!
- Raivo repesi PSG:n erityiskohtelusta Liverpoolia vastaan: ”Uefan on puututtava”
- Ilves täräytti kovan hankinnan – keskikentän lupaus suurseurasta Tampereelle
- Afrikan kisojen soppa yltyy – Senegal lähetti ison keskisormen liitolle
- Barcelona havittelee tähtitopparia – omistajaseura lätkäisi karmean hintalapun
- PSG sai tahtonsa läpi – Liverpool kohtaa kovan haasteen Mestarien liigassa
- Haastattelu: Kreikan cup-mestaruutta jahtaava Georgios Kanellopoulos arvostaa aikaansa HJK:ssa
- Pikkuhuuhkajien puolustaja oli nostamassa joukkuettaan Hollannin pääsarjaan
- HJK jatkosopimukseen luottopelaajansa kanssa
- Haastattelu: Ivan Piñolin TPS ei luovu identiteetistään – ”Tarjoamme yleisölle sitä, mitä he odottavat”
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Pikkuhuuhkajien puolustaja oli nostamassa joukkuettaan Hollannin pääsarjaan
- Entinen Veikkausliiga-seura laski luikuria valmentajastaan – ansioluettelo täynnä härskejä väitteitä
- HJK jatkosopimukseen luottopelaajansa kanssa
- Haastattelu: Kreikan cup-mestaruutta jahtaava Georgios Kanellopoulos arvostaa aikaansa HJK:ssa
- Sarja-avaus Färsaarilla: 30–0
- Haastattelu: Ivan Piñolin TPS ei luovu identiteetistään – ”Tarjoamme yleisölle sitä, mitä he odottavat”
- Huuhkajat palaa tositoimiin – näin näet Uusi-Seelanti-Suomi-ottelun suorana
- U21 EM-karsinnat: San Marino-Suomi ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys