Miksi Cristiano Ronaldo ampuu Juventuksessa vapaapotkuja? Valmentaja ei ole huolissaan surkeasta saldosta: ”Heidän on keskenään päätettävä, kuka vetää”

Juventuksen päävalmentaja Maurizio Sarri ei aio estää Cristiano Ronaldoa ampumasta joukkueen vapaapotkuja, vaikka portugalilaistähti ei ole osunut niistä vielä kertaakaan.
Yrityksen puutteesta Ronaldon, 34, nollasaldo ei johdu, mutta juurikin vapaapotkujen määrä korostaa hänen erikoistilanteidensa laatua. TruMedian mukaan Ronaldo on vetänyt Juventuksessa 29 vapaapotkua, joista seitsemän on torjuttu, kaksi on mennyt ohi ja 18 on pysähtynyt jo muuriin. Kaksi vetoa on jatkanut muurin kautta matkaansa, muttei verkkoon asti.
Ronaldon vapaapotkuvastuuta on kyseenalaistettu erityisesti senkin takia, että Juventuksella on riveissään kaksi erikoistilannespesialistia Miralem Pjanićissa ja Paulo Dybalassa, joskaan heidänkään osumatarkkuutensa ei ole ollut viime aikoina parhaimmasta päästä. Pjanić on kolmikosta ainoa, joka on onnistunut tekemään Juventukselle maalin suoraan vapaapotkusta tämän tai edellisen kauden aikana.
Pjanić on kuitenkin tehnyt Juventukselle uransa aikana seitsemän vapaapotkumaalia ja Dybala yhdeksän.
Ronaldo on viimeksi tehnyt vapaapotkusta maalin viime kesäkuussa Nations Leaguen lopputurnauksessa, mutta seurajoukkuepeleissä edellisestä onnistumisesta on lähes kaksi vuotta aikaa.
Päävalmentaja Sarri ei juuri huolehdi siitä, kuka vetää Juventuksen vapaapotkut.
– Meillä on kaksi oikeajalkaista vaihtoehtoa kentällä, Pjanić ja Ronaldo. Joten heidän on keskenään päätettävä, kuka vetää ne. Niin se tapahtuu lähes jokaisessa muussakin joukkueessa, kommentoi Sarri ESPN:n mukaan.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot