IL: Tim Sparv näki Gunnar Yliharjun haastattelun A-studiossa – pitkäaikainen huoltaja halutaan vierailulle pukukoppiin
Kuva: Juha Tamminen
Iltalehti kirjoittaa, että Suomen maajoukkueen kapteeni Tim Sparv näki Suomen pitkäaikaisen huoltajan ja innokkaan jalkapallotoimijan Gunnar Yliharjun haastattelun A-studiossa.
Suomen huoltajana vuonna 1969 aloittanut Yliharju kertoi haastattelussa kyyneliään pidätellen, että Suomen lopputurnauspaikka olisi unelmien täyttymys.
− Silloin voisin vaikka tästä maailmasta tyytyväisenä mennäkin. Se on saatu se, mitä on haluttu. Niin kova juttu se olisi, Yliharju sanoi Ylelle.
Yliharjun tunteikas haastattelu sai Sparvin pyytämään maajoukkuepäällikkö Lennart Wangelilta mahdollisuutta Yliharjun vierailulle Huuhkajien pukukoppiin Suomen voittaessa.
− Gunu oli mun huoltaja junnumaajoukkueissa. Tunnen hänet tosi hyvin. Aivan loistava ihminen. Se olisi juuri Gunulle erityisesti hienoa, jos me päästäisin kisoihin, Sparv sanoi.
Yliharju ilahtui kuullessaan ideasta.
− Ahaa, että tämmöistä tekevät. Jaa, jaa. Sparvihan katselee asioita monelta kantilta. Hän ehtii rakkaan jalkapallon lisäksi keskittymään muihinkin kokonaisuuksiin, ensi vuonna 80 vuotta täyttävä Yliharju hämmästeli.
LUE MYÖS:
- Vincent Kompany kiidätetty sairaalaan – sairauskohtaus harjoitusten jälkeen
- PSG:n ottelu on siirretty – toinen jättiottelu vaarassa?
- André Onanasta ikäviä uutisia – Trabzonsporin pomo kertoi tilanteesta
- AS: Entinen Huuhkajat-hyökkääjä Riku Riski on palannut pelikentille
- Teemu Tainion valmennusura jatkuu Veikkausliigassa
- Yllätysilmoitus: Aasian jalkapalloliiton takki kääntyi täysin Gianni Infantinon suhteen
- Näkökulma: Teemu Pukin upea ura päättyy – yksi lupaus jäi lunastamatta, vai jäikö?
- Daniel Håkans epäonnistui Sunderlandia vastaan
- Torstaina tehtiin KuPSin kannalta murheellinen ennätys
- KuPS hävisi toistamiseen Konferenssiliigassa
- Torstaina tehtiin KuPSin kannalta murheellinen ennätys
- Daniel Håkans epäonnistui Sunderlandia vastaan
- Uefa jyrähti – Kansojen liigan huippuottelu pelataan ilman yleisöä
- Jani Honkavaara puhui tulevaisuudestaan Djurgårdenissa
- Näkökulma: Teemu Pukin upea ura päättyy – yksi lupaus jäi lunastamatta, vai jäikö?
- AS: Entinen Huuhkajat-hyökkääjä Riku Riski on palannut pelikentille
- KuPS hävisi toistamiseen Konferenssiliigassa
- Trabzonsporille rajut seuraukset KuPS-ottelusta – Uefa mätkäisi sakot
- SuomiFutiksen tiedot: Keskikenttäpelaaja jää SJK:hon – allekirjoittaa pitkän sopimuksen
- Virallista: Tässä on SJK:n uusi päävalmentaja