Keith Armstrong nosti esiin kaksi ongelmakohtaa Suomen joukkueessa – ”Eivät täytä kriteerejä”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen esitys Kreikkaa vastaan jätti runsaasti kysymyksiä pelaamiseen ja pelaajavalintoihin liittyen.
Nyt EM-karsinnat on pelattu ja Suomi on mukana ensi kesän EM-kisoissa. Karsintojen päätösottelussa Kreikkaa vastaan päävalmentaja Markku Kanerva teki muutamia pelaajakokeiluja. Viasatin asiantuntijan, Keith Armstrongin, mukaan kokeilut osoittivat, kuinka merkittävä ongelmakohta Suomella on topparimateriaalissa.
– Luulen, että tämä [peli Kreikkaa vastaan] vastasi muutamaan Riven [Kanerva] ja valmennusjohdon kysymykseen. Me tiesimme, että Kreikka on joukkueena aika hyvässä formissa. Vierasottelu meni käsikirjoituksen mukaan, mutta vastauksia saatiin kysymyksiin.
Armstrongin mielestä Väisäsen veljekset Sauli ja Leo eivät aivan täyttäneet odotuksia tai ainakaan he eivät kyenneet täyttämään Joona Toivion ja Paulus Arajuuren saappaita.
– Jos meiltä puuttuu keskuspuolustuksen kaksikko [Toivio ja Arajuuri], tuleeko meille ongelmia? Mielestäni tulee. He [Väisäset] eivät täytä kriteerejä. Ilman Arajuurta ja Toiviota keskuspuolustuksessa, oliko siellä yhtään johtajaa? Kuten sanoin tuossa yhdessä maalissa, kukaan ei puhunut.
Pasi Rautiainen oli samoilla linjoilla Armstrongin kanssa siinä, että hyvällä kommunikoinnilla takaiskumaalit olisivat olleet estettävissä. Toisaalta Armstrong muistutti:
– Ehkä tämä kertoi myös siitä, etteivä nämä jätkät ole pelanneet kovin paljon yhdessä.
Väisäsen veljekset kertoivat pelanneensa Kreikkaa vastaan ensimmäistä kertaa yhdessä kilpailullisessa ottelussa.
LUE MYÖS:
- Islamofobiset laulut kävivät kalliiksi – tästä napsahti sakko
- Natsikohu: Real Madrid ja La Liga -pomo napit vastakkain
- Veteraanihyökkääjä saavutti kovan rajapyykin
- Suurseura joutui hämmentävän rituaalin kohteeksi – natsihuudot johtivat pidätyksiin
- Donald Trump voi jäädä historian ainoaksi Fifan rauhanpalkinnon saajaksi
- Vieraskannattajat aiheuttivat ongelmia KuPSin pelissä
- KuPS kolmen ottelun tappioputkessa – Miika Nuutinen: ”Jalkapallo laittaa välillä eteen kiperiä tilanteita”
- MTV: Jarkko Wissin aika SJK:ssa ohi – uusi luotsi selvillä
- ”Järkyttävä esitys jälleen” – fanien mitta täyttymässä Huuhkajat-peluriin
- Näin Fabinho kommentoi KuPS-ottelua – puheeksi nousi myös Man City
- Suurseura joutui hämmentävän rituaalin kohteeksi – natsihuudot johtivat pidätyksiin
- ”Järkyttävä esitys jälleen” – fanien mitta täyttymässä Huuhkajat-peluriin
- MTV: Jarkko Wissin aika SJK:ssa ohi – uusi luotsi selvillä
- Mohamed Salah löylytti KuPSia – Petteri Pennanen: ”Hyvä esimerkki, miksi…”
- KuPS kolmen ottelun tappioputkessa – Miika Nuutinen: ”Jalkapallo laittaa välillä eteen kiperiä tilanteita”
- BBC: Euroopan futispomot haluavat Arsène Wengerin Fifan johtoon: ”Kyse ei ole rahasta, statuksesta tai egosta”
- Näin Fabinho kommentoi KuPS-ottelua – puheeksi nousi myös Man City
- Trabzonspor-luotsi kehui KuPSia: ”Taistelivat hyvin”
- Vieraskannattajat aiheuttivat ongelmia KuPSin pelissä
- KuPSin Joslyn Luyeye-Lutumba: Tulimme voittamaan emmekä ihailemaan vastustajia