Pukki-huuma sen kuin yltyy – Norwich lanseerasi hyökkääjälleen oman nimikko-oluen
Kymmenen maalia EM-karsinnoissa, viime kaudella Mestaruussarjan maalikuninkuus ja tällä kaudella kuusi maalia Valioliigassa – pyöreästi puolet Norwichin kokonaismaalimäärästä. Ei ihme, että Teemu Pukki -huuma on vallannut sekä Suomen että Norwichin.
Norwich hyödynsi markkinarakoa Suomessa pystyttäessään Kamppiin pop up -myymälän Suomen EM-kisapaikan ratkaisseen Liechtenstein-ottelun yhteyteen. Piipahdus Helsinkiin oli jättimenestys.
Nyt Norwich on loihtinut Pukin ympärille uuden bisnesidean. Hyvin loogisen sellaisen, jos ja kun Pukki Partyn toivotaan tänä viikonloppuna jatkuvan.
Norwich kohtaa sunnuntaina kello 16 kotikentällään Arsenalin. Ottelun yhteydessä Carrow Roadilla myydään Pukin inspiroimaa olutta. Mallasjuoma saa nimen ”The Perfect Finnish”, ja sitä valmistaa paikallinen Woodforde’s-panimo. Olut on Amber Ale -tyyppiä, ja sen alkoholipitoisuus on 3,8 prosenttia.
Norwich brewery brews Teemu Pukki-inspired ‘Perfect Finnish’ beer… and it will be on sale at Carrow...
TEEMU PUKKI has become such a big hit in Norwich the club are starting to sell a new beer named after him. The Finland star fired the goals which saw the Canaries secure promotion to the Premier Le…
Pukki-bissen ensimaistiaisia nautitaan siis sunnuntaina, mutta sen jälkeen sitä aiotaan myydä englantilaisissa pubeissa joulukuusta alkaen.
– Kun näimme, kuinka Teemu ja Huuhkajat raivasivat tiensä EM-kisoihin, tuntuu vain sopivalta, että sitä voidaan juhlistaa sopivalla juomalla, Norwichin kaupallisen puolen johtaja Sam Jeffery totesi Sunille.
[readmore from=Pukki-Teemu]
– Onneksi Pukki Party ei pääty tähän viikonloppuunkaan. Fanit saavat tämän erikoisoluen käsiinsä myöhemmin joulukuussa, kun se lasketaan laajempaan myyntiin pubeissa ja kaupoissa Itä-Angliassa ja muuallakin.
Panimon edustaja äityi suorastaan runolliseksi oluen äärellä.
– Toivon, että olemme tehneet Teemulle oikeutta luomalla hänenlaisensa oluen. Se on aivan kuten hänkin, iso hitti fanien keskuudessa: korkealaatuinen, mahtavan tasapainoinen ja onnistuu aina täydellisesti viimeistelyssä, James Armitage Woodforde’silta kuvaili.
- Mestarien liigassa ennätykselliset murskajaiset – jo tunnin kohdalla 7–0!
- Liverpool koki yllätystappion – Kaan Kairisen joukkue oli lähellä jysäyttää Real Madridia vastaan
- Suomalaishuippu kohtaa Real Madridin Mestarien liigassa
- Virallista: Juhani Ojala lopettaa uransa
- Haastattelu: Alexander Ring lopettaa uransa levollisin mielin
- Jacob Friis latasi SuomiFutikselle suoraan Glen Kamarasta: ”Sillä on seurauksia”
- Haastattelu: ”Meidän on onnistuttava kaikessa” – Pikkuhuuhkajat historiallisen tempun äärellä
- Glen Kamara pudotettiin maajoukkueesta – taustalla viime tauon tapahtumat?
- Katso: Pikkuhuuhkajien joukkue nimetty EM-jatkokarsintoihin
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat – Pikkuhuuhkajien keskikenttämies nousee A-maajoukkueeseen
- Jacob Friis latasi SuomiFutikselle suoraan Glen Kamarasta: ”Sillä on seurauksia”
- Virallista: Kapteeni poistuu TPS:stä – ”En vaihtais päivääkään”
- Haastattelu: ”Meidän on onnistuttava kaikessa” – Pikkuhuuhkajat historiallisen tempun äärellä
- Jude Bellinghamin isä iski 7 maalia Englannille murskavoitossa
- 17-vuotiaalle suomalaislupaukselle jättisiirto – ”Merkittävä siirtokorvaus”
- Mestarien liigassa ennätykselliset murskajaiset – jo tunnin kohdalla 7–0!
- Liverpool koki yllätystappion – Kaan Kairisen joukkue oli lähellä jysäyttää Real Madridia vastaan
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat – Pikkuhuuhkajien keskikenttämies nousee A-maajoukkueeseen
- Lamine Yamal laittoi taas ennätyksiä uusiksi – nyt jalkoihin jäi Kylian Mbappé
- Virallista: Ilveksen pelaaja siirtyy IF Gnistaniin