SS: Otso Virtanen hakee pelipaikkaa naapurimaista – kävi testissä KuPS-luotsin vanhassa seurassa
Kuva: Juha Tamminen
Kuopion Palloseuran mestarivahti Otso Virtanen hakee pelipaikkaa ulkomailta. Savon Sanomien tietojen mukaan 25-vuotias Virtanen on käynyt testissä Norjan pääsarjan Lillestrømissä sekä Ruotsissa. Savon Sanomien juttu löytyy täältä.
Mahdollinen Lillestrøm-siirto pitäisi ilmasillan Kuopioon auki, sillä KuPS:n uusi valmentaja Arne Erlandsen on juuri Lillestrømin kasvatti. Erlandsen vietti valtaosan pelaajaurastaan Lillestrømissä, ja valmensi seuraa kahteen otteeseen – ensin vuosina 1998-2004 ja uudelleen 2016-2018.
Virtanen ei olisi myöskään ensimmäinen suomalaismaalivahti Lillestrømissä, sillä Otto Fredrikson vartioi Lillestrømin maalia vuosina 2006-2009. Noina vuosina hän nousi myös Suomen A-maajoukkueeseen.
Turkulaislähtöinen Otso Virtanen on toiminut KuPS:n ykkösvahtina viimeiset kolme vuotta. Hän vietti vuoden 2016 skotlantilaisessa Hibernianissa, mutta jäi ensimmäisellä ulkomaankeikallaan pienelle peliajalle.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Joel Pohjanpalo iski voittomaalin – johtaa selvällä erolla Serie B:n maalipörssiä
- Calciomercato: Kapteeni jättämässä Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon
- Turkin maajoukkuepeluri jättää Dortmundin tammikuussa
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Ilvekselle tärkeitä sopimuksia