Bayern München ja Hoffenheim tuomitsivat jyrkästi lauantain tapahtumat – ”Jalkapallo paljasti ruman puolensa”
Kuva: Getty Images
Bayern München tykitti lauantaina kuusi osumaa Hoffenheimin verkkoon Saksan Bundesliigassa, mutta maali-iloittelu jäi ottelussa vasta toiseksi suurimmaksi puheenaiheksi.
Ottelu keskeytettiin pitkäksi aikaa, kun Bayernin vieraskannattajat nostivat esille banderollin, jossa loukattiin Hoffenheimin miljarööriomistajaa Dietmar Hoppia, joka on rahoittanut seuran nousun Saksan viidenneksi korkeimmalta sarjatasolta Bundesliigaan.
Hoppia pidetään saksalaisessa jalkapallossa ristiriitaisena hahmona, koska hän omistaa enemmistöosuuden Hoffenheimin osakkeista. Bundesliigassa on Hoffenheimin lisäksi vain kaksi seuraa, joiden enemmistöosuus ei ole kannattajien hallussa.
Bayernin pelaajat, valmentajat ja seurajohto riensivät lauantaina torumaan kannattajiaan ja vaativat heitä ottamaan banderollin alas. Joukkueet palasivat lopulta kentälle usean minuutin odottelun jälkeen, mutta pelaajat protestoivat kannattajien toimia pallottelemalla ottelun loppuun. Hoffenheimin ja Bayernin pelaajat kokoontuivat keskiympyrään juttelemaan ja syöttelemään, ja tuomari vihelsi ottelun päättyneeksi heti, kun 90 minuuttia oli täynnä.
Bundesliigan kattojärjestö DFL:n toimitusjohtaja Christian Seifert sanoi, että hyökkäykset Hoppia kohtaan on saatava loppumaan.
– Jatkuvaa vihamielisyyttä Dietmar Hoppia kohtaan on ollut mahdotonta hyväksyä jo pitkään, ja se on tuomittava mahdollisimman ankarasti, kommentoi Seifert BBC:n mukaan.
– Kaikki osalliset – pelaajat, tuomarit, Hoffenheimin ja Bayernin seurajohto ja valtaosa yleisöstä, reagoivat tähän tilanteeseen esimerkillisellä tavalla ja lähettivät selkeän viestin, että tällaista ei enää suvaita. Tällaisella vihamielisyydellä ei ole sijaa jalkapallossa.
Myös Hoffenheimin päävalmentaja Alfred Schreuder ja kapteeni Benjamin Hübner olivat äärimmäisen pettyneitä vieraskannattajien toimintaan.


LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Harry Kane teki lähes 100 vuotta vanhaa jalkapallohistoriaa
- Harry Kane nousi Cristiano Ronaldon rinnalle
- Suomi mukana maailmanlaajuisessa Messin ja Ronaldon vertailussa – tulos yllättää
- Barcelona ryhdistäytyi – Mestarien liiga -voitto suvereeniin tapaan
- Jo toinen Kvaratskhelia matkalla Euroopan huippuseuroihin!
- HJK hankki 18-vuotiaan lupauksen – edelliseltä seuralta koskettava ylistyspuhe
- Lukas Hradecky sai ilouutisen ensi kaudeksi
- Manuel Neuer sivuun cup-finaalista – miten käy MM-kisojen?
- Nyt jysähti: Pep Guardiolan uusi työ selvillä
- Cristiano Ronaldo taas maailman rikkain urheilija – tienasi yli tuplat Lionel Messiin nähden
- Nyt jysähti: Pep Guardiolan uusi työ selvillä
- Lukas Hradecky sai ilouutisen ensi kaudeksi
- Harry Kane nousi Cristiano Ronaldon rinnalle
- Jo toinen Kvaratskhelia matkalla Euroopan huippuseuroihin!
- Suomi mukana maailmanlaajuisessa Messin ja Ronaldon vertailussa – tulos yllättää
- HJK hankki 18-vuotiaan lupauksen – edelliseltä seuralta koskettava ylistyspuhe
- Cristiano Ronaldo taas maailman rikkain urheilija – tienasi yli tuplat Lionel Messiin nähden
- Veikkausliigassa otetaan käyttöön uusia sääntöjä
- Poliitikko otti yhteen FIFAn kanssa MM-kisoista – sai haluamansa
- Manchester United julkaisi uuden päävalmentajansa nimen – seuran sivut kaatuivat