Skandaali Bundesliigassa: pelaaja rikkoi hygieniamääräyksiä ja kuvasi kaiken – ”Sopimattomia kuvia”

Koko maailmaa on pitänyt viimeiset kuukaudet puristusotteessaan COVID-19. Koronaviruspandemia pani myös jalkapallosarjat kuukausien tauolle, eikä varmuutta huippuliigojen jatkamisesta vieläkään ole.
Saksassa jatkotoiveet ovat kuitenkin kaikkien realistisimmat, ja keskiviikkona odotellaan kenties jo ratkaisevaa päätöstä. Maanantaina Saksan kahta ylintä sarjatasoa hallinnoiva DFL tiedottikin jo testanneensa Bundesliigan ja 2. Bundesliigan 36 joukkueen kaikki pelaajat ja taustahenkilöt koronatartuntojen varalta.
Jotta pelien jatkaminen olisi mahdollista, on pelaajia ja seuroja kehotettu suhtautumaan hygienia- ja kontaktiohjeistuksiin asiaankuuluvalla vakavuudella. Käsienpesusta ja tarpeettomien fyysisten kontaktien välttelemisestä on muistutettu yhtenään.
Siksi Hertha Berlinin laitapelaajan Salomon Kaloun toiminta maanantaina onkin otettu vastaan täydellisenä skandaalina. 34-vuotias Kalou seikkaili Herthan pukukopissa ja stadiontiloissa hygieniamääräyksille pitkää nenää näyttäen – ja kuvasi kaiken livenä Facebookiin. Kaloun videon pelätään pahimmillaan vaikuttavan päätökseen sarjan jatkamisesta.
Videon alkajaisiksi Kalou istui autossaan ja lauloi hyväntuulisena matkalla treenikentälle. Kun hän pääsi perille, meni hän ensimmäisenä kuntovalmentaja Henrik Kuchnon toimistoon ja kätteli tätä. Kamera seurasi mukana koko ajan.
Kun Kalou pääsi pukukoppiin, istui penkillä neljä hänen joukkuetoveriaan, vaadittua parin metrin etäisyyttä noudattaen. 97 maaottelua Norsunluurannikon A-maajoukkueessa pelannut Kalou antoi kolmelle heistä ”fist bumpin” ja heitti sitten läpsyt Vedad Ibisevicin kanssa, tämän viereen istuutuen.
Sen jälkeen Kalou otti taskustaan kirjeen, jota hän näytti kameralle. Hän kertoi ranskaksi, että kyse on hänen palkanalennuksestaan. Kalou selitti sen olevan 11 prosenttia.
– En ymmärrä sitä. Se on hullua, kaveri. En ymmärrä, miksi he tekevät niin. Minä kysyn heiltä, kusettavatko he meitä, Ibisevic sanoi taustalla. Siitä ei ole tietoa, huomasiko Ibisevic kameran tallentavan kaiken.
[readmore from=Bundesliiga]
Kun Kalou poistui pukukopista, hän jatkoi matkaansa hoitohuoneeseen, jossa tehtiin paraikaa koronatestiä Jordan Torunarighalle. Kun testiä suorittanut Herthan David de Mel huomasi Kaloun kuvaavan, hän huusi: ”Sala, hei! Ole kiltti ja poista se!” De Mel ei tiennyt, että kyse oli livelähetyksestä.
Saksan sarjaorganisaatio DFL tuomitsi Kaloun toiminnan pikimmiten jyrkästi.
– Salomon Kaloun kuvat Hertha BSC:n pukukopista ovat täysin sopimattomia. Tällaiselle on nollatoleranssi – myös suhteessa pelaajiin ja seuroihin, jotka noudattavat määräyksiä, koska he ovat ymmärtäneet tilanteen vakavuuden, DFL twiittasi.
Sport1:n mukaan Hertha Berlin on ilmoittanut, että se julkaisee maanantai-iltapäivän aikana tiedotteen Salomon Kalouta koskien.
Myös Chelseasta hyvin muistettava Salomon Kalou on pelannut tällä kaudella vain viisi bundesliigaottelua. Niissä hän on tehnyt yhden maalin.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- HJK sopimukseen brasilialaismaalivahdin kanssa
- Djurgårdenin urheilujohtaja: Matias Siltanen käy keskusteluja suuren eurooppalaisen seuran kanssa
- Toni Koskelan Kalmar järjesti hurjat maalijuhlat Ruotsin Cupissa – Anthony Olusanya maalinteossa
- Tšekkiläismedia: Kaan Kairinen herättää kiinnostusta Saksan Bundesliigassa
- Haastattelu: Sergio Almenara sai kesäkuussa odottamattoman puhelun – Mestarien liiga enää kahden pelin päässä: ”Tämä on Pohjoismaiden suurin seura”
- Oliver Antmanin Rangersin UCL-ilta päättyi pettymykseen – iso vuori kiivettävänä
- Brittifutispodcast: Gyökeresin kammostartti – haukuttiin ylipainoiseksi
- Toimittaja: Luka Hyryläinen siirtymässä 2. Bundesliigaan
- FC Haka sopimukseen argentiinalaishyökkääjän kanssa
- Leo Walta herättää kiinnostusta siirtomarkkinoilla – seura ei aio myydä: ”Meille todella tärkeä pelaaja”
- Djurgårdenin urheilujohtaja: Matias Siltanen käy keskusteluja suuren eurooppalaisen seuran kanssa
- Toni Koskelan Kalmar järjesti hurjat maalijuhlat Ruotsin Cupissa – Anthony Olusanya maalinteossa
- Tšekkiläismedia: Kaan Kairinen herättää kiinnostusta Saksan Bundesliigassa
- Brittifutispodcast: Gyökeresin kammostartti – haukuttiin ylipainoiseksi
- Haastattelu: Sergio Almenara sai kesäkuussa odottamattoman puhelun – Mestarien liiga enää kahden pelin päässä: ”Tämä on Pohjoismaiden suurin seura”
- Real Madridin ja Manchester Cityn 100 miljoonan euron pelaajakauppa kaatui
- HJK sopimukseen brasilialaismaalivahdin kanssa
- Oliver Antmanin Rangersin UCL-ilta päättyi pettymykseen – iso vuori kiivettävänä
- Suomalaiskolmikon IFK Värnamo nappasi elintärkeän voiton Allsvenskanissa
- Leo Walta herättää kiinnostusta siirtomarkkinoilla – seura ei aio myydä: ”Meille todella tärkeä pelaaja”